banner39

İngiltere'de seçim sonucuna protesto

İngiltere'de Muhafazakarların seçim zaferi protesto edildi. Polis ile protestocular arasında çıkan arbedede 15 kişi gözaltına alındı.

Avrupa Birliği 11.05.2015, 00:42 11.05.2015, 07:43
İngiltere'de seçim sonucuna protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşik Krallık'ta yapılan genel seçim sonucu tek başına iktidar olan Muhafazakar Parti'nin seçim zaferi protesto edildi.

Başbakanlığın bulunduğu Downing Sokağı yakınında protestocularla polis arasında arbede çıktı. Olayla ilgili 15 kişinin gözaltına alındığını bildiren Londra polisi, "12 kişi şiddete karıştığı, üç kişi ise polise saldırdığı için gözaltına anılmıştır" açıklamasında bulundu. Polis daha sonra 15 kişiden 14'ünün temmuz ayında karakola bildirimde bulunmak üzere kefaletle serbest bırakıldığını belirtti. 

Muhafazakar Parti genel merkezinin önünde barışçıl başlayan protestonun sonuna doğru bir grup taşkınlık çıkararak polise trafik konisi ve sis bombası gibi cisimler atmaya başladı. Polis, 4 memurun hafif yaralandığını açıkladı.

Bu arada, protesto sırasında bakanlıkların bulunduğu Whitehall Caddesi'ndeki İkinci Dünya Savaşı anıtının üzerine sprey boyayla küfür yazılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı. İngiltere Başbakanlığı, anıtın üzerine yazı yazılmasını kınayarak bunun Birleşik Krallık için hayatını kaybedenlere saygısızlık anlamına geldiğini bildirdi.

2010 yılındaki genel seçimle kurulan koalisyon hükümetinin 5 yıl boyunca büyük ortaklığını yapan Muhafazakar Parti, ülkenin ekonomisini iyileştirmek için birçok alanda kesintilere gitmişti. David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti geçen hafta yapılan genel seçimle ise 331 bölgeden milletvekili çıkararak tek başına iktidar oldu. 

7 Mayıs Perşembe günü yapılan seçim sonucu ciddi oy kaybeden İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti ve Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) liderleri istifa ettiler.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?