İngiltere'de yargılanan Türk'ün davasında jüri görevden alındı

Türk asıllı İngiliz vatandaşı Erol İncedal'ın yargılandığı davada jüri görevden alındı

İngiltere'de yargılanan Türk'ün davasında jüri görevden alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de Türk asıllı İngiliz vatandaşı Erol İncedal'ın yargılandığı davada, mahkeme jürisi gerekçe gösterilmeden görevden alındı. 

Londra'daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve büyük kısmı kamuoyuna kapalı yürütülen terör davasında savcılık, İncedal'ın yeniden yargılanmasının isteneceğini doğruladı. Ancak yeni yargılama süreciyle ilgili tarih henüz belirlenmedi.

Jürinin görevden alınma nedeni açıklanmadı. Ülkede genelde jüri, bir davayla ilgili karar veremediğinde ya da jüri üyelerinin kararı etkileyecek davranışları ve irtibatları ortaya çıktığında görevden alınıyor. Davanın görülmesi, jürinin karar vermesi için geçen hafta son bulmuştu.

26 yaşındaki Erol İncedal İngiltere'de, terör saldırısı planlamakla suçlanıyor. Kısıtlı sayıda gazetecinin alındığı davadaki son duruşmada İncedal hakkında Hindistan'ın Bombay kentinde 2008 yılında düzenlenen terör saldırıları benzeri saldırı planlamak ve eski Başbakan Tony Blair ile eşi Cherie Blair'i öldürme planı yapmak iddialarında bulunulmuştu. Savcılar, Erol İncedal'ın cep telefonunda IŞİD'i destekleyen bilgilerin bulunduğunu da savunmuştu. İncedal ise hakkındaki tüm suçlamaları reddediyor. 

Erol İncedal, geçen yıl polisin arabasına dinleme cihazı yerleştirmesinden bir ay sonra Ekim 2013'te, 26 yaşındaki Munir Rarmul-Bougadjar ile gözaltına alınmıştı. Her iki kişinin de üzerinden bomba yapımıyla ilgili bilgilerin bulunduğu hafıza kartları çıkmıştı. 

Kraliyet savcılık servisi, ulusal güvenlik gerekçesiyle davanın kamuoyuna kapalı yürütülmesi talebinde bulunmuştu. Temyiz Mahkemesi daha sonra davanın tümünün değil ancak bazı kısımlarının kapalı olacağına hükmetmişti. 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 14:45
banner53
YORUM EKLE

banner39