banner39

İrlanda da Filistin'i tanımaya hazırlanıyor

İngiltere ve İsveç'in ardından İrlanda meclisi de Filistin'i devlet olarak tanımak için adım atmaya başladı

Avrupa Birliği 23.10.2014, 11:50 23.10.2014, 12:50
İrlanda da Filistin'i tanımaya hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz ve İsveç Meclisi'nin Filistin'i tanımasının ardından, İrlanda Meclisi da Filistin'in tanınması yolunda adım attı. İrlanda Meclisi'nin üst kanadı olan Senato, hükümete Filistin'in tanınması çağrısında bulunduğu önergeyi kabul etti.

İrlanda Meclisi'nin üst kanadı olan Senato, hükümete Filistin'in tanınması çağrısında bulunduğu önergeyi kabul ettiği belirtildi. 60 üyeli Senato'nun 31 üyesinin önerisi ve imzasıyla görüşülen önerge, partiler arası destek alarak oylamaya gerek kalmadan kabul edildi.

Averil Power isimli senatörün sunduğu önergede, "Hükümet, Filistin'i resmi olarak tanımalıdır ve her iki devletin vatandaşlarının barış ve güvenlik içerisinde yaşayabileceği iki devletli bir çözümün sağlanmasına yardımcı olmalıdır" ifadesi kullanıldı.

İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ TEPKİLİ

Önergenin İrlanda hükümeti üzerinde bağlayıcılığı bulunmuyor ancak İrlanda Dışişleri Bakanı Charlie Flanagan'ın konuyu görüşmek üzere gelecek ay Senato'yu ziyaret etmesi bekleniyor. İrlanda-Filistin Dayanışma Kampanyası, önergenin kabul edilmesinin İsrail'in Filistin'in işgaline son vermesi konusundaki diplomatik baskıyı artıracağı açıklamasında bulunurken, İsrail'in Dublin Büyükelçiliği "Bu tip oylamaların barış sürecine zarar verdiğini" savundu.

İngiliz ve İsveç Meclisi da bu ay, Filistin'in tanınmasına ilişkin önergeyi kabul etmişti. 274 milletvekili, İngiliz hükümetinin Filistin'i tanıması gerektiği yönünde oy kullanmıştı. Hem İngiltere'de hem de İrlanda'da devletleri meclisler değil, hükümetler tanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?