banner39

İspanya'da Sefarad Yahudilerine vatandaşlık yasası

İspanya, Sefarad Yahudilerine vatandaşlık vermeye hazırlanıyor. İspanya hükümeti tarafından hazırlanan yasa taslağının mecliste kabul edilmesinin ardından uygulamanın yürürlüğe gireceği bildiriliyor

Avrupa Birliği 07.06.2014, 11:53 07.06.2014, 11:53
İspanya'da Sefarad Yahudilerine vatandaşlık yasası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İspanya hükümeti, 500 yıl önce sınırdışı ettikleri Sefarad Yahudileri'ne vatandaşlık vermeye hazırlanıyor. İspanya hükümetinin hazırladığı yasa taslağının mecliste kabul edilmesinin ardından, İspanya'dan kovulan Sefarad Yahudilerinin soyundan gelen kişiler, belirlenen kriterlere uymaları halinde İspanya vatandaşlığı alabilecek.

İspanya'nın hazırladığı yasa taslağındaki kriterlerden bazıları şu şekilde sıralanıyor, 

-Vatandaşlık almak isteyen Sefarad Yahudileri'nin, atalarının İspanya'dan kovulanlar arasında olduklarını ispat etmeleri gerekiyor.

-İspanya vatandaşlığına başvuranların Ladino dilini bilmeleri gerekiyor. Ladino dili, Sefarad Yahudileri arasında yaygın olan eski bir dil.

Yasa taslağının uygulamaya girebilmesi için meclisin onayından geçmesi gerekiyor. Ancak taslakla ilgili meclis oylamasının ne zaman yapılacağına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Sefarad Yahudileri'ne vatandaşlık veren yasa taslağıyla ilgili ilk açıklama geçtiğimiz Şubat ayında İspanya Adalet Bakanı Alberto Ruiz-Gallardon tarafından yapılmıştı. Gallardon konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Bu adım 1492 yılında İspanyol Engizisyon Mahkemesi tarafından başlatılan tarihi bir hatanın tamiri niteliğindedir" ifadelerini kullandı. 

Sefarad Yahudileri, İspanya'dan hali hazırda vatandaşlık alabiliyorlar. Ancak vatandaşlık alabilmek için İspanya'da 2 yıl boyunca aralıksız olarak ikamet etmeleri gerekiyor. Yeni yasayla birlikte ikamet etme zorunluluğu kaldırılarak, direkt olarak vatandaşlık alabilecekler.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?