İtalya Venedik'te ayrılıkçı sesler; 24 tutuklama!

Venedik'in de içinde bulunduğu Veneto kısmi özerk bölgesinde bağımsızlık sesleri yükseliyor, bölgede yapılan operasyonlarda 24 kişi terörizm ve demokratik düzeni yıkmak suçlarından tutuklandı

İtalya Venedik'te ayrılıkçı sesler; 24 tutuklama!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Venedik'i de barındıran İtalya'nın kuzey doğusundaki Veneto kısmi özerk bölgesinin bağımsızlık fikrini savunan ve bu amaçla silahlı ayaklanma hazırlığı içinde oldukları öne sürülen 24 kişi, terörizm ve demokratik düzeni yıkmaya girişim suçlamalarıyla tutuklandı. Ayrılıkçı partiler, Roma yönetimini, "Bağımsızlık mücadelesinin karşısında duramazsınız" diye uyarırken, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ise, yargıya karışamayacaklarını söyledi.

Venedik Cumhuriyeti olarak 1100 yıl boyunca bağımsız kaldıktan sonra 1797'de Napolyon tarafından buna son verilen ve ardından 1866'da İtalya'ya bağlanan Veneto Bölgesi'nde geçen ay gayri resmi bir referandum düzenlenmişti.

40 yılı aşkın süredir bağımsızlık ideolojisinin ağır bastığı 5 milyon nüfuslu bölge halkına, "Veneto'nun bağımsız ve egemen bir federal cumhuriyet olmasını istiyor musunuz?" sorusu yöneltilmişti. İnternet üzerinden yapılan ve bağlayıcılığı olmayan referandumdan, yüzde 89 'evet' oyu çıkmıştı.

DEMOKRATİK DÜZENİ SİLAHLA ORTADAN KALDIRMAK

Bağımsızlık meselesi, son olarak Brescia Savcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında gündeme geldi. Ülke basınında yer alan haberlere göre, birkaç ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 24 bağımsızlık savunucusu tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mühimmat üretimi de yaptıkları tespit edilen bu zanlıların, 'terörizm' ve 'demokratik düzeni silahla ortadan kaldırma' ile itham edildikleri belirtildi. 27 kişinin daha bu soruşturma kapsamında suçlandıkları açıklandı.

VENEDİK'İN GÖBEĞİNDE EYLEM PLANI

Şüpheliler arasında, işadamı ve eski bir milletvekili olan La Liga Veneta Repubblica Partisi'nin kurucusu Franco Rocchetta'nın da olduğu belirtildi.

Başta Serenissimi (Çok Sakin), Brescia Patria (Brescia Vatanı) ve Veneto Stato (Venedot Devleti) olmak üzere birkaç farklı ayrılıkçı grup mensubu olan bu kişilerin, her yıl milyonlarca turist çeken Venedik'in San Marco Meydanı'nda, kendi tasarladıkları bir tank ile eylem başta olmak üzere bir dizi eylem yapmayı planladıkları öne sürüldü.

Ses getirecek planlar arasında ise, Trentino-Güney Tirol bölgesinde bombalama eyleminin de yer aldığı belirtildi. Ayrılıkçılar 1997'de de; Venedik'in bağımsızlığının kaybedilişinin 200'üncü yıldönümünde San Marco Meydanı'na Venedik Cumhuriyeti'nin bayrağını dikerek, 2006 yılında ise tanka benzer bir aracı yine aynı meydana getirerek, gövde gösterisi yapmıştı.

DİĞER BÖLGELERDE DE SİLAHLI AYAKLANMA PLANI

Operasyonu yürüten polis müfettişleri, gözaltına alınan kişilerin, ekonomik krizin her geçen gün şiddetini artırmasını da fırsat bilerek, ülkenin en zengin bölgelerinin bulunduğu ve ayrılmayı talep eden diğer kuzey bölgelerinde de silahlı bir ayaklanmanın öncülüğünü yapmayı hedeflediklerini açıkladı.
Güvenlik birimleri bu grubun, kamu güvenliği için büyük tehdit oluşturduğunu ve silahlı eylem planlarının kanıtlandığını savunurken, uzun bir süredir de sempatizan toplamak için çalışmalar yaptığını belirtti.

HÜKÜMET YARGIYA KARIŞAMAZ

Ayrılıkçı Kuzey Birliği Partisi (Lega Nord) Genel Sekreteri Matteo Salvini, önümüzdeki günlerde bu göz altılara ilişkin eylemler yapacaklarını duyururken, "Devlet, barışçıl bir şekilde bu kişileri serbest bırakmalıdır. Mafya üyeleri ve kaçakçıları serbest bırakan devlet, fikirleri hapsediyor" dedi.
Partinin kurucusu Umberto Bossi de, bağımsızlık hareketini durdurmak isteyen devletin, başarısız olacağını savundu.

Başbakan Matteo Renzi ise, yargıya güveninin sonsuz olduğunu belirterek, "Bir hükümet, yürüyen hiçbir soruşturma hakkında yorum yapamaz. Yargı işini yapıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 15:31
banner53
YORUM EKLE

banner39