banner39

İtalya'da hükümeti Demokrat Parti kuracak

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Demokrat Parti lideri Renzi'yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi

Avrupa Birliği 17.02.2014, 13:25 17.02.2014, 14:29
İtalya'da hükümeti Demokrat Parti kuracak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İtalya’da hükümet kurulması çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Demokrat Parti (PD) Lideri Matteo Renzi’yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale’de gerçekleşen görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü. Görüşmenin ardından kameraların karşısında geçen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Donato Marra, Cumhurbaşkanı Napolitano’nun hükümeti kurma görevini PD Genel Sekreteri Renzi’ye verdiğini, 39 yaşındaki liderin de bu görevi kabul ettiğini açıkladı.

Marra’nın açıklamasının ardından konuşan hükümeti kurmakla görevli başbakan adayı Matteo Renzi, “Büyük sorumluluk duygusuyla bu görevi kabul ediyorum” derken, içinde bulundukları zor durumla tüm güçleriyle mücadele edeceklerinin garantisini verdiğini söyledi.

PD Lideri, reformlar yapacak hükümetin 2018’e varma hedefi dolayısıyla yeni hükümeti oluşturma çabalarının kısa sürmeyeceğini ifade ederek, yeni hükümet için istişarelerine yarından itibaren başlayacağını dile getirdi.

Renzi, hükümet programı ve anayasal reformlar konusundaki bir sonraki adım da olmak üzere siyasi sürecin farkında olduklarını belirterek, “Şubat içinde bir an önce seçim yasasını, martta iş reformunu, nisanda kamu idaresini, mayısta ise vergi reformunu yapacağız” dedi.

Renzi, açıklama sonrası soru kabul etmezken, cumhurbaşkanlığından Temsilciler Meclisi’ne giderek Başkan Laura Boldrini ile bir araya geldi. Matteo Renzi’nin, istifa eden Başbakan Enrico Letta gibi kendi kullandığı arabasıyla gelmesi dikkati çekti.

Öte yandan, PD lideri Renzi, cumhurbaşkanlığında görüşmedeyken sağ partilerden Fratelli d’Italia mensupları da Quirinale önünde erken seçim için eylem yaptı.

-Şimdi ne olacak?-

Napolitano’nun görevlendirdiği Renzi’nin, hükümeti kurması için parlamentodaki dengeler gözönünde bulundurulduğunda koalisyon hükümeti kurması şart. Çift yapılı parlamenter sisteme sahip İtalya’da, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde mutlak çoğunluğa sahip Demokrat Parti’nin bu üstünlüğe üst kanat olan Cumhuriyet Senatosu’nda sahip olmaması koalisyon tek yol kılıyor.

Ülke basınında yapılan yorumlarda, Renzi’nin istifasına neden olduğu selefi Başbakan Enrico Letta’nın liderlik ettiği geniş çaplı koalisyonun bir benzerini oluşturması bekleniyor.

Yeni hükümette öncekinde olduğu gibi bazı teknik isimlerin yanı sıra çoğunluğu Demokrat Parti’den olmak üzere Silvio Berlusconi’nin eski sağ kolu Angelino Alfano’nun liderlik ettiği Yeni Merkez Sağ Partisi ve yine eski başbakan Mario Monti’nin bir dönem liderliğini üstlendiği Sivil Seçim Hareketi’ne mensup kabine üyelerinin olması bekleniyor.

Renzi’nin resmen görevlendirilmesiyle İtalyan basınında “bakan-toto” olarak anılan bakan olabilecek isimler için de tahminler arttı. 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?