banner39

İtalyan istihbarat şefi CIA davasından aklandı

İtalya'nın eski istihbarat şefi ve yardımcısı CIA tarafından yapılan bir operasyona dahil oldukları gerekçesiyle haklarında açılan davadan beraat etti

Avrupa Birliği 25.02.2014, 14:51 25.02.2014, 14:51
İtalyan istihbarat şefi CIA davasından aklandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İtalya yüksek mahkemesi bugün eski askeri istihbarat şefi Nicolo Pollari ve yardımcısı Marco Mancini'yi yargılandıkları CIA davasından beraat ettirdi.

İtalyan istihbaratçılar, Amerikan İstihabarat Servisi CIA ile birlikte Müslüman din adamı İmam Ebu Ömer'e yapılan operasyonda görev aldıkları gerekçesiyle İtalya yüksek mahkemesi tarafından yargılanıyordu. Pollari, 10 yıl hapis cezasıyla yargılanırken yardımcısı Mancini 9 yıl hapis cezasıyla yargılanıyordu.

İtalya yüksek mahkemesi eski istihbarat yetkililerinin mahkemesinin geçersiz kılınmasına karar verdiğini duyurdu. Mahkemeden yapılan açıklamada, istihbaratçıların yargılama konusu olan operasyonlara katılmalarıyla ilgili detayların devlet sırrı niteliği taşığı ifade edildi. 

Diğer taraftan, Ebu Ömer hakkında da gıyabi olarak 6 yıla varan hapis cezası verildiği belirtiliyor. İstihbaratçılar operasyon yapmadan önce, İtalya'da normal bir sivil olarak yaşayan Ebu Ömer tutuklandıktan sonra işkence gördüğünü ve bilmediği bir sebepten dolayı Mısır'a götürüldüğünü söyledi.

Ebu Ömer hala Mısır'da yaşıyor, hakkında İtalya'da 6 yıl hapis cezası verildi. Ebu Ömer uluslararası terör suçuyla suçlanıyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?