banner39

banner35

Kadın derneklerinden AB Konseyi Başkanı Michel'e istifa çağrısı

Avrupa ülkelerindeki bazı kadın dernekleri Türkiye ziyaretinde yaşanan protokol olayıyla ilgili olarak AB Konseyi Başkanı Michel'i sorumlu tutuyor. Bunun için imza toplayan dernekler Michel'in istifasını istiyor.

Avrupa Birliği 11.04.2021, 18:48
Kadın derneklerinden AB Konseyi Başkanı Michel'e istifa çağrısı

Belçika basınındaki haberlere göre, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinde yaşanan ve Avrupa basınında "Sofagate" olarak adlandırılan protokol olayının ardından kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konularında çalışan bazı kadın kuruluşları, Michel'e tepki gösterdi.

Millennia Vakfı öncülüğündeki kuruluşlar, Michel'in von der Leyen'i "küçük düşürdüğü" gerekçesiyle istifa etmesi talebiyle mektup hazırladı.

Bu amaçla hazırlanan mektuba, Belçika, Fransa, İtalya gibi ülkelerden kısa sürede 3 binden fazla kişinin imza attığı bildirildi. AB dışındaki ülkelerden de birçok kadının kampanyaya imza verdiği kaydedildi.

Kadın hakları kuruluşları, Michel'in "büyük hata yaptığını" belirterek, von der Leyen'in şahsında bütün kadınların küçük düşürüldüğünü belirtti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?