banner39

Kıbrıs'taki gerginlik AB zirvesinin sonuç bildirgesinde

AB liderler zirvesinin sonuç bildirgesinde Türkiye 'Kıbrıs'ın egemenlik haklarına saygı göstermeye' çağrılırken, yaşanan son doğalgaz arama gerginliğinin adada çözüm sağlanmasını daha da önemli hale getirdi

Avrupa Birliği 23.10.2014, 18:36 23.10.2014, 18:57
Kıbrıs'taki gerginlik AB zirvesinin sonuç bildirgesinde

Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in, Türkiye'ye ait bir sismik araştırma gemisinin, Rum yönetiminin 'münhasır ekonomik bölge' olduğunu iddia ettiği sulara girmesi sebebiyle AB liderler zirvesinde Ankara'yı kınaması bekleniyordu. Rum liderin rahatsızlanarak hastaneye kaldırılması sebebiyle zirvede Güney Kıbrıs'ı Yunanistan Başbakanı temsil ediyor.

Cuma günü sona erecek iki günlük AB liderler zirvesinin basına sızan sonuç bildirgesi taslağında, 'AB Konseyi, Doğu Akdeniz'de gerilimin tekrar tırmanmasıyla ilgili ciddi endişelerini ifade etmiştir. [Konsey] Türkiye'ye, Kıbrıs'ın egemenlik haklarına saygı gösterme çağrısında bulunmuştur' denildi.

Bildiride aynı zamanda son yaşananların ardından, 'Kıbrıs'ta, tüm Kıbrıslıların faydasına olacak kapsamlı bir çözümün her zamankinden daha büyük önem arz ettiği' belirtildi.

RUM LİDER KATILAMIYOR

Öte yandan Anastasiadis, rahatsızlığı sebebiyle zirveye katılamıyor.

Rum yönetiminden yapılan açıklamada, 'Cumhurbaşkanı, uzun süreli burun kanamasının ardından sabah erken saatlerde Brüksel'de bir hastaneye kaldırılmıştır ve olayın yüksek tansiyon sebebiyle meydana geldiği ortaya çıkmıştır' denildi.

Hükümet sözcüsü Nikos Hristodulidis, 68 yaşındaki Anastasiadis'in birkaç saat sonra taburcu edildiğini ve kendisine doktor nezaretinde Brüksel'deki otel odasında kalmasının söylendiğini açıkladı.

Sözcü, AB liderler zirveside Anastasiadis'i Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın temsil edeceğini söyledi.

Güney Kıbrıs, doğalgaz arama faaliyetlerine ilişkin yaşanan gerginlik sebebiyle Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinde yeni bir fasıl açılmasına da engel olacaklarını açıklamıştı.

Rum yönetimi, yaşanan gerilimi gerekçe göstererek adada birleşme müzakerelerini Ekim ayı başında askıya almıştı.

Kaynak:  EurActiv

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?