Kraliçe 2. Elizabeth Papa'yla görüştü

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth Vatikan ziyareti kapsamında Papa Françis'i de ziyaret etti, Françis 2. Elizabeth'in görüştüğü dördüncü Papa

Kraliçe 2. Elizabeth Papa'yla görüştü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, Vatikan’da Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françis ile görüştü.

Günübirlik İtalya ve Vatikan ziyareti kapsamında İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile öğle yemeğinde bir araya gelen Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip, ziyaretin ikinci bölümünde Vatikan’a gitti.

Kraliçe, Vatikan’da Papa 6. Paulus salonunun girişinde Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin tarafından karşılandı.

Ziyaretin devlet ziyareti olmaması sebebiyle İngiltere Kraliçesi’nin siyah renk yerine lila renginde bir kıyafetle geldiği görüldü.

Papa ile görüşmesine yaklaşık 15 dakika geciken Kraliçe’nin, Papa Françis’e ilk sözlerinin, “Gecikme için kusuruma bakmayın. Cumhurbaşkanı Napolitano ile keyifli bir öğle yemeğindeydim” olduğu, ruhani liderin ise “Hoş geldiniz” şeklinde yanıt verdiği belirtildi.

Papa Françis’in geçen yıl Katolik Kilisesi'nin 266. Papası olmasının ardından ilk kez bir araya gelen ikilinin görüşmesinin yaklaşık yarım saat sürdüğü ifade edildi.

İngiliz ve İtalyan basınına yansıyan haberlerde, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in Vatikan’da Arjantinli Papa Françis'i ziyaretinin İngiltere ile Arjantin’i karşı karşıya getiren Falkland Savaşı’nın 32. yıl dönümüne denk gelmesine dikkat çekilirken, görüşmeye ilişkin basına, kaynaklardan yansıyan detaylarda bu konunun ikilinin gündemine gelmediği vurgulandı.

62 yıldır Birleşik Krallık tahtında bulunan ve aynı zamanda Anglikan Kilisesi’nin de başı olan Kraliçe 2. Elizabeth, bugünkü ziyaretiyle Roma’da Kraliçe unvanıyla 4. kez bir Papa ile görüşmüş oldu.

Roma’da, 1961’de Papa 23. Ioannes, 1980 ve 2000’de Papa 2. Ioannes Paulus ve 2014’de Papa Françis ile bir araya gelen Kraliçe 2. Elizabeth, taç giymeden önce de 1951 yılında Papa 12. Pius ile görüşmüştü.

Kraliçe, 1982 yılında Papa 2. Ioannes Paulus’u ve 2010 yılında da Papa 16. Benediktus’u Londra’da ağırlamıştı.

Son olarak 2011 yılında Avustralya’yı ziyaret ettikten sonra bugünkü İtalya ziyaretine kadar hiç yurt dışına çıkmayan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, yaklaşık 5 saat süren temaslarının ardından yerel saatle 16:30 sularında ülkesine dönmek üzere Roma’dan ayrıldı. 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 14:51
banner53
YORUM EKLE

banner39