banner39

Le Pen: Çifte vatandaşlık kaldırılsın

Aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, artık çifte vatandaşlığa ve göçe son verilmesi gerekir açıklamasında bulundu. Le Pen'in açıklaması, Fransa'da yaşayan Cezayirli futbol taraftarlarının kutlamalar yapmasının ardından geldi

Avrupa Birliği 30.06.2014, 10:54 30.06.2014, 11:10
Le Pen: Çifte vatandaşlık kaldırılsın

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa'da  aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, 2014 FIFA Dünya Kupası maçları sonrasında olay çıkartan Cezayirli taraftarlara tepki göstererek, artık çifte vatandaşlığa ve göçe son verilmesi gerektiğini savundu.

Fransa'daki Cezayirli göçmenlerin, milli takımlarının Brezilya'da devam eden 2014 FIFA Dünya Kupası H Grubu'nda Rusya ile berabere kalarak ikinci tura çıkmasını geç saatlere kadar kutlamaları sırasında yaşanan taşkınlıklarla ilgili tartışma sürüyor.

Avrupa Parlamentosu seçimlerini ilk sırada bitiren aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, maç sonrası olay çıkartan ve yaklaşık 100 aracı ateşe veren Cezayirli taraftarlara tepki göstererek, "artık çifte vatandaşlığa ve göçe son verilmesi gerektiğini"savundu.

Fransız "I Tele" televizyon kanalına konuşan Le Pen, son çıkan olayların iktidarların göç ve uyum politikalarının iflas ettiğini gösterdiğini iddia ederek, "Artık Fransız mı olacaklar ne olacaklarsa karar versinler" dedi.

Başbakan Manuel Vals de önceki gün yaptığı açıklamada,  taşkınlıkların kabul edilemez olduğunu belirtmiş ve sorumluların yargı önünde hesabını vereceklerini kaydetmişti.

Vals, bundan sonra İçişleri Bakanlığı'nın, taşkınlıklara kesinlikle izin vermeyeceğini ifade etmişti.

Rusya-Cezayir maçının ardından ülke genelinde yaşanan taşkınlıklar sonucu polis, 74 kişiyi sorgulamıştı.

İlk defa ikinci tura çıkma başarısı gösteren "Çöl Savaşçıları" lakaplı Cezayir Milli Futbol Takımı, 1982, 1986 ve 2010’daki Dünya Kupası müsabakalarında ülkelerini temsil etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?