banner39

Macaristan'la AB'nin arası düzeliyor

AB tarafından Macaristan'a karşı uygulanan para cezası kaldırıldı

Avrupa Birliği 23.06.2012, 09:08 23.06.2012, 09:48
Macaristan'la AB'nin arası düzeliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Brüksel tarafından Budapeşte'ye karşı uygulamaya konulan para cezası kaldırıldı.
2004 yılından bu yana yüksek cari açık verdiği için sürekli uyarılan Macaristan, bu yılın başında, bazı anti demokratik yasalar çıkarması da gerekçe gösterilerek, Avrupa Birliğinde benzeri olmayan "koşullu" para cezasına çarptırılmıştı.

BBC'nin haberine göre, eğer Budapeşte cari açığını azaltmak için gerekli önlemleri almazsa, 2014 yılından itibaren Macaristan'a verilen AB fonlarında 500 milyon Euro civarında bir kesintiye gidilecekti.

Avrupa Birliği içinde ilk kez bir üye ülkeye karşı uygulanan bu para cezası Budapeşte'de tepkiyle karşılanmış ve bu ceza Brüksel'in Macaristan hükümeti üzerinde baskı kurmaya çalışması olarak algılanmıştı.

Gerçekten de para cezası kararının alınması öncesi Avrupa Birliği Macaristan'da o dönem çıkarılan üç ayrı yasayı eleştirmişti.

Bu yasalar, Macaristan Merkez Bankasının özerk yapısını zayıflatan Mali Yasa; Hükümet tarafından atanan bir üst kurula büyük yetki tanıyan Medya Yasası ve de adli yapıyı tamamen değiştiren yeni Yargı Yasasıydı.

Ceza kararının ardından Macar hükümeti bir yandan sert bir şekilde Brüksel'i eleştirse de, cari açığı düşürecek tasarruf paketini uygulamaya koymaktan da geri kalmadı.

Bu arada hükümet eleştiri konusu yapılan yasalarda da değişiklik yapmayı programladığını açıkladı. Yasalar üzerinde yapılacak bazı değişiklik taslakları kısa süre içinde Brüksel'in görüşüne sunuldu

Bunların ardından da AB komisyonu Macaristan'a karşı uygulanan cezanın kaldırılmasını AB maliye bakanları zirvesine önermeyi kararlaştırdı.

Böylece cuma günü gerçekleşen zirvede beklendiği gibi Macaristan'a karşı uygulanan cezalar kaldırıldı.

Ancak para cezasının kaldırılmasına rağmen, benzer gerekçelerle Avrupa Birliği Komisyonu tarafından bloke edilen Macaristan IMF görüşmeleri yılbaşından bu yana hala başlamadı.

Gözlemciler, cezanın kaldırılmasının Brüksel ve Budapeşte arasında buzların erimesi olarak algılanması gerektiğini, yakında Macaristan ve IMF arasındaki yeni borç anlaşmasının görüşülmeye de başlanabileceğini vurguluyorlar.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?