banner15

Mavi Marmara gönüllüsü İsveç'te bakan

İsveç'te yeni kabine açıklandı. Kabine'de bir de Türk asıllı bakan bulunuyor. Türk asıllı İsveç bakanı Mehmet Kaplan, 2010 yılında Gazze'ye yardım filosunda yer alıyordu

Mavi Marmara gönüllüsü İsveç'te bakan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveç'te yeni hükümet 21 üyeli yeni kabineyi açıkladı. 14 Eylül'deki seçimde birinci parti olan Sosyal Demokrat Parti'nin lideri Stefan Löfven, Yeşiller ve Çevre Partisi ile azınlık hükümeti kurdu.

Yeni hükümeti açıklamak üzere İsveç meclisinde düzenlenen programda, yaklaşık bir saat hükümetin programını okuyan Löfven, daha sonra kabine üyelerini açıkladı. 21 üyeli kabinede Yeşiller ve Çevre Partisi'ne 5 bakanlık verilirken Türk kökenli Mehmet Kaplan, Şehircilik ve İskan Bakanı oldu. Ardından İsveç meclisinin başka bir salonuna geçen İsveç Başbakanı Löfven, yeni kabine üyeleriyle basın toplantısı düzenledi.

1971 Gaziantep doğumlu olan Mehmet Kaplan, 2010 yılında Gazze'ye yardım filosuna katılmış ve İsrail'de tutuklanarak serbest bırakılmıştı. Yeşiller ve Çevre Partisi'nden iki dönem milletvekilliği yapan Kaplan, bu dönem partisinin Stockholm Belediye Başkanlığı için yarışmış ancak kazanamamıştı. Kaplan, aynı filoda bulunan Mavi Marmara gemisinde olanlar için de İsrail askerlerine İsveç'te dava açmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 16:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48