banner15

Merkel, AB- Türkiye anlaşmasının çökmesine karşı

Türkiye’nin Avrupa’ya yönelik düzensiz göçün durdurulmasında anahtar ülke olduğunu belirten Merkel anlaşmanın çökmemesi gerektiğini söyledi

Merkel, AB- Türkiye anlaşmasının çökmesine karşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasının çökmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Berlin’de bir panelde konuşan Merkel, “Türkiye’nin Avrupa’ya yönelik düzensiz göçün durdurulmasında anahtar ülke olduğunu görmezden gelemeyiz, bu nedenle bu tür anlaşmalara ihtiyacımız var. Aynı zamanda mülteci anlaşmasının çökmemesini sağlamada güçlü çıkarımız olduğunu görmeliyiz” dedi.

Bu yılın başından anlaşmanın yürürlüğe girdiği mart ayına kadar 350’den fazla mültecinin öldüğünü ifade eden Merkel, “Bu anlaşma yürürlüğe girdikten sonra 7 kişi hayatını kaybetti” diye konuştu.

“Sadece insan hayatı için bile Türkiye ile bu tür bir anlaşma yapmaya değer” diyen Merkel, mülteci krizi karşısında AB’ye üye ülkelerin ortak çabalarını sürdürmesi gerektiğini de vurguladı.

Türkiye ile AB arasında yapılan anlaşma Türkiye’nin Yunanistan’a geçen bütün mültecileri almasını, buna karşılık 6 milyar avro maddi yardım öngörüyordu.

Anlaşma çerçevesinde şartların yerine getirilmesi halinde Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa sürecinin 1 Temmuz’a çekilmesi kararlaştırılmıştı. Ancak Türkiye’ye dayatılan 72 kriter yüzünden son anda kriz çıkmıştı. Merkel, Türkiye’nin vize muafiyeti için tüm şartları yerine getirmesi gerektiğini de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 14:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48