banner15

Merkel Çin'de önemli anlaşmalar imzaladı

Çin ziyaretinde bulunan Almanya başbakanı Merkel, önemli anlaşmalara imza attı. Merkel, iki ülke arasındaki istişare mekanizmasının da aracılığıyla piyasalara erişimi kolaylaştıracağız ifadelerini kullandı

Merkel Çin'de önemli anlaşmalar imzaladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Çin'de, mevkidaşı Li Kıçiang ile biraraya geldi.

Başkent Pekin'deki Büyük Halk Salonunda yapılan resmi karşılama töreninin ardından taraflar, heyetler arası görüşmelerde bulundu.

Çin Başbakanı Li, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Çin ve Almanya arasında üst düzey finans mekanizması kurulduğunu açıkladı.

Tarafların sürdürülebilir kalkınma, çevre koruma ve inovasyon gibi alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesi adına fikir birliğine vardıklarını söyleyen Li, Çin'in Almanya'ya 80 milyar yüenlik (12,8 milyar dolar) yabancı kurumsal yatırımcı kotası sağlayacağını bildirdi.

Çin ekonomisi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Li, Çin'in ekonomik büyümesini makul seviyelerde tutabileceğini belirterek, ekonominin ikinci çeyrekte birinci çeyreğe oranla daha iyi olduğunu ifade etti.

Ekonomik yavaşlamanın risklerine karşı uyarıda bulunan Li, ülkenin bu konuya karşı kayıtsız kalamayacağını belirtti. Li, Çin hükümetinin istikrarlı ekonomik büyümeyi sürdürmeye odaklanacağını söyledi.

Çin'in piyasaların canlılığını sürdürmeye devam edeceğini belirten Li, özellikle küçük işletmeler için bürokrasinin azaltılması ve finansman konularında arz verimliliğini artıracaklarını ifade etti.

Li, Çin ekonomisinin makul bir marjda çalışmasını devam ettirme yeteneği ve koşullarına sahip olduklarına dikkati çekerek, tüm yıl için ekonomik büyüme hedeflerine ulaşabileceklerinin altını çizdi.

Dünya ekonomisinin kurtulması sürecinde hem iyi hem de kötü haberlerle karmaşıklaştığını belirten Li, Çin ekonomisinin de bu süreçte yavaşlama baskısıyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Li, büyümeyi istikrarlı hale getirmek için politikalar uyguladıklarını, reformları teşvik ettiklerini, ekonomik yapıyı tekrar düzenlediklerini ve insanların yaşam koşullarının iyileştirdiklerini savunarak, Çin ekonomisinin istikrarlı büyümeyi sürdürdüğünü ifade etti.

Çin ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 7,4 büyümüştü.

Çin'e yedinci kez resmi ziyarette bulunan Merkel de iklim değişikliği başta olmak üzere, çevre, enerji tasarrufu, kentleşme, tıp gibi alanlarda işbirliğini geliştireceklerini belirtti.

Angela Merkel, iki ülke arasındaki istişare mekanizması aracılığıyla piyasalara erişimi de kolaylaştıracaklarını kaydetti.

MERKEL'İN ZİYARETİNDE İMZALANAN ANLAŞMALAR

Li ve Merkel'in görüşmesinin ardından, iki başbakanın nezaretinde Çin ve Alman şirketleri bir dizi anlaşma imzaladı.

Bunların arasında en dikkat çekeni, Almanya'dan helikopter alınması ve Çin'de yeni otomobil üretim üslerinin kurulması anlaşmaları oldu.

Air China ve Lufthansa ile anlaşma imzalanan törende ayrıca, "FAW-Volkswagen Automotive" de yeni bir üretim üssü daha kurması konusunda mutabık kalındı.

Ayrıca taraflar ülkenin doğusundaki Çingdao kentinde enerji-verimli binaların sergileneceği bir "ekopark" kurmaya karar verdi.

Diğer taraftan Merkel'le Li'nin görüşmeleri sırasında iki ülke arasında dev bir ticari anlaşma imzalandı. Airbus Grup, Çinli şirketlere 100 helikopter sattı.

Almanya Başbakanı Merkel'in, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

MERKEL'İN TELEFONUNUN DİNLENMESİNİN YANKILARI SÜRÜYOR

Ziyaret sırasında Alman bir ajanın Amerikan istihbaratına bilgi verdiği iddiaları da gündeme geldi. Alman Başbakanı Merkel, iddiaların doğru olması durumunda Washington’la kurulan dostluk ilişkileri ile yaşananların ciddi bir tezat oluşturacağını söyledi.

Merkel'in dinlenmesine bir tepki de ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'dan geldi, Clinton, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonunun ABD istihbaratı tarafından dinlenmesinin yanlış olduğunu söyledi.

"Şansölye Merkel’in telefonun dinlenilmesi kesinlikle yanlıştı" diyen Clinton, ABD Başkanı Barack Obama'nın da açık şekilde bunun kabul edilemez olduğunu söylediğine işaret etti.

Clinton, istihbarat konusundaki işbirliğinin sınırlarının nerede olduğu üzerine çalışılması gerektiğini  ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama’nın telefon dinlemesinden dolayı Merkel’den özür dilemediğinin hatırlatılması üzerine de "Ben artık hükümette değilim ama şimdi özür diliyorum" ifadesini kullandı.

BAYRAK SKANDALI

Merkel'in ekibi Çin ziyareti sırasında skandal bir hataya imza attı. Çin'e karşı iyi niyet göstergesi olarak Almanya bayrağı ile Çin bayrağının yanyana olduğu bir rozet yaptırmak isteyen ekip, Çin bayrağı yerine yanlışlıkla Türk bayrağını kullandı.

Huffington Post gazetesi hatayı, "Utandıran hata, Merkel'in ekibi Çin bayrağını tanımıyor" şeklinde duyurdu. Diğer taraftan, Merkel'in ekibinin sadece Çin bayrağını değil Türk bayrağını da tanımadığı ortaya çıktı.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 17:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48