banner39

Merkel: Türkiye'nin önünde uzun bir yol var

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'nin AB üyeliği hakkında "önümüzde uzun bir müzakere yolunun olduğuna inanıyorum'' diye konuştu.

Avrupa Birliği 21.11.2013, 18:23 23.02.2013, 13:12
Merkel: Türkiye'nin önünde uzun bir yol var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin AB müzakere sürecinde yeni bir başlığın açılmasından yana olduğunu, ancak uzun bir müzakere yolunun bulunduğu belirtti.

Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili soruya karşılık Merkel, ''Önümüzde uzun bir müzakere yolunun bulunduğuna inanıyorum. Kuşkularım olmasına rağmen müzakere sürecinin devam etmesini onayladım. Bu müzakereleri sonucu açık olarak sürdürüyoruz. Bu biraz durakladı ve ben bir parça ilerlememiz için yeni bir başlığın açılmasından yanayım. Bunu ziyaretim sırasında Türk hükümeti ile de görüşeceğim'' dedi.

SURİYE DE TARTIŞILACAK

Türkiye ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye konusunu da görüşeceğini belirten Merkel, Suriye konusunda büyük endişe duyduklarını kaydetti.

Suriye ile uzun bir sınırı olan ve yüz binlerce sığınmacı alan Türkiye'nin özel bir duruma sahip olduğunu belirten Merkel, Türkiye'nin sınır güvenliği konusunda, NATO kapsamında katkı yaptıklarını ifade etti.

Suriye'deki sorunun siyasi olarak çözülmesi gerektiğini vurgulayan Merkel, uluslararası toplumun, özellikle BM Güvenlik Konseyi'nin, istenildiği gibi birlikte hareket etmediklerinden dolayı üzüntü duyduklarını kaydetti.

Rusya ile Suriye'ye baskının artırılması için görüşmeler yaptıklarına işaret eden Merkel, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın şansını kaybettiğini ve Suriye'de yeni bir hükümet için siyasi bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?