banner39

Münih Güvenlik Konferansı'nda Ukrayna konuşuldu

Almanya'da düzenlenen 51'inci Münih Güvenlik Konferansı'nda öne çıkan konu Ukrayna'daki çatışmalar oldu

Avrupa Birliği 07.02.2015, 12:00 07.02.2015, 12:00
Münih Güvenlik Konferansı'nda Ukrayna konuşuldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Ukrayna'da yaşanan çatışmalara ilişkin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin siyasi bir çözüm bulmak için başlattıkları yeni çabayı NATO olarak desteklediklerini söyledi.

51. Münih Güvenlik Konferansı'nın (MSC) yapıldığı Bayerische Hof Otelinin girişinde gazetecilere açıklamada bulunan NATO genel Sekreteri Stoltenberg, Almanya ve Fransa'nın Ukrayna krizi için attıkları adımlara yönelik olarak, ''Ukrayna'daki durum çok ciddi ve çok kritik. Bu nedenle Başbakan Merkel ve Cumhurbaşkanı Hollande'nin siyasi bir çözüm bulmak için başlattıkları yeni çabayı NATO olarak tümüyle destekliyoruz'' diye konuştu.

SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİ TARİHTE KALMALI

Konferans sırasındaki konuşmasında da artık soğuş savaş döneminin tarihte kaldığını ve tarihte de kalması gerektiğini ifade eden NATO Genel Sekreteri, NATO ve Rusya'nın geçmişte ortak tatbikatlar yaptığını hatırlatarak, Rusya'yı şuanda Ukrayna'daki ayrılıkçılara destek vermekle suçladı. Rusya'nın Ukrayna'da yaşananlardan dolayı sorumluluğu olduğunun da altını çizen Stoltenberg, Ukrayna'daki çatışmaların sona ermesi gerektiğini ve NATO'nun Rusya ile çatışmayı istemediğini söyledi.

UKRAYNA'YA SİLAH GÖNDERMEYE KARŞIYIZ

Almanya Savunma Bakanı Ursula Von der Leyen de konferansda yaptığı konuşmada, "Almanya'nın dünya üzerinde daha fazla sorumluluk almaya hazır olduğunu" amaçlarının Almanya olarak insan haklarını daha güçlü savunmak olarak açıklarken, Ukrayna'ya silah gönderilmesine karşı olduğunu ve böyle bir durumun çözümden daha da uzaklaşılmasına neden olacağını savundu.

Von der Leyen'e salondaki bir dinleyicinin Almanya'nın Irak'a silah gönderdiğini hatırlatması üzerine, Von der Leyen iki ülkedeki durumun farklı olduğunu söyleyerek soruya cevap verdi.

IŞİD konusundaki görüşlerini de açıklarken, IŞİD ile diyaloğun mümkün olmadığına dikkat çeken Von der Leyen, IŞİD ile mücadele konusunda Irak ve Kürt gruplara destek olmaya devam edeceklerini de açıkladı.

Rusya'yı "Hibrit savaş" yöntemlerine başvurmakla suçlayan Bakan Von der Leyen, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıların elinde çok fazla silah bulunduğuna dikkat çekerek, ''Ayrılıkçılar sınırsız ikameye sahip'' dedi. Alman Bakan son olarak Rusya'ya yapılan ekonomik yaptırımların da çok ciddi bir silah olduğunu sözlerine ekledi.

MERKEL UKRAYNA VE ABD'Lİ TEMSİLCİLERLE GÖRÜŞECEK

Bu yıl 51.'si düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı'nın ana gündem maddesini Ukrayna'nın doğusu, Irak ve Suriye'de yaşananlar oluşturuyor. Konferansa, 20 ülke devlet ve hükümet başkanı düzeyinde katılırken, 60 ülke de savunma ve dışişleri bakanı düzeyinde temsil edilecek. MSC konferansında yarın Almanya Başbakanı Angela Merkel konuşacak.

KERRY, KÖRFEZ ÜLKELERİNİN DIŞİŞLERİ BAKANLARIYLA GÖRÜŞTÜ

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 51. Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi, Suudi Arabistan, Katar, Irak, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Kuveyt'in dışişleri bakanlarıyla toplantı yaptı.

Bayerische Hof Oteli'nde gerçekleşen görüşmede, IŞİD, İran ve Yemen'deki gelişmelerin konuşulduğu öğrenildi.

Kerry'nin, bu görüşme sonrası İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile de bir araya gelerek, nükleer krize siyasi çözümün mart sonuna kadar çıkmasını umduğunu dile getirdiği kaydedildi. İranlı Zarif de Kery ile yaptığı görüşmenin ardından Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile bir araya geldi.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü