banner39

Müslüman liderler İstanbul'da bir araya geliyor

Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği’nin 22. Kongresi bugün İstanbul’da başlıyor. ESAM tarafından organize edilen ve ‘Yeni Bir Dünya ve Adil Düzen’ konseptiyle düzenlenecek toplantıya yurt dışından önemli konuklar iştirak edecek.

Avrupa Birliği 23.05.2013, 09:10 23.05.2013, 10:35
Müslüman liderler İstanbul'da bir araya geliyor

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından bu yıl 22'incisi düzenlenecek olan Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi bugün İstanbul WOW Hotel'de başlıyor. Dünyanın dört bir yanından İslam liderlerinin iştirak edeceği kongrede Arap Baharı başta olmak üzere Suriye meselesi ve diğer sorunlar masaya yatırılacak.

GANNUŞİ'DEN HANİYE'YE...

23-25 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan toplantı 3 gün sürecek. İslam ülkelerindeki sorunların ele alınacağı toplantının ana gündem maddesi ise Yeni bir dünya ve adil düzen' olarak belirlendi. Dünyanın yeni bir dünya sistemine geçmesi ile ilgili sunumların yer alacağı toplantının ilk gününde ise önemli konuşmacılar yer alacak. Patani'den Mali'ye, İran'dan Çeçenistan'a, güney komşusuz Suriye'den, Etiyopya'ya dünyanın bir çok ülkesinden hareket önderlerinin iştirak edeceği programda ayrıca şu isimler ön plana çıkıyor. Tunus Nahda Lideri Raşid Gannuşi, Filistin Başbakanı İsmail Heniye, Mısır İhvan Başkanı Muhammed Badii, Fas Başbakanı Abdulilah Benkiran, Hamas Lideri Halid Meşal, Malezya İslam Partisi Genel Başkanı Abdulhadi Avang, Pakistan Cemaat-i İslam Partisi Lideri Siyyed Münevver Hasan, Suriye İhvan Başkanı Riyad Al-Şakfa, gibi önemli isimlerin konuşmacı olarak davet edildiği 22. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi'ne Mısır Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi ve İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın da özel olarak davet edildiği bildirildi.
Kaynak: Milli Gazete

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?