banner15

'NATO ile AB arasındaki iş birliği güçlendirilecek'

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Avrupa Birliği ve NATO arasında iş birliğini güçlendirmek için ortak bildiri imzalanacağını açıkladı.

'NATO ile AB arasındaki iş birliği güçlendirilecek'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Temmuzda AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile iş birliğini daha ileriye götürecek bir ortak bildiriye imza atacağız." dedi.

Brüksel'de NATO Savunma Bakanları Toplantısı sürerken basına açıklama yapan Stoltenberg, AB ve NATO arasındaki iş birliğinin ele alındığı oturuma AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin de katıldığını belirtti.

AB-NATO ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ "DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ DÜZEYDE"

Son iki yıldır AB ve NATO arasındaki iş birliğinin "daha önce hiç görülmeyen düzeye" ulaştığına dikkati çeken Stoltenberg, "Temmuzda AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile iş birliğini daha ileriye götürecek bir ortak bildiriye imza atacağız." açıklamasında bulundu.

Stoltenberg, AB ve NATO'nun hibrit ve siber operasyonlar, terörle mücadele, tatbikatlar ve askeri hareketlilik gibi 74 alanda iş birliği yaptığını, AB vatandaşlarının yüzde 90'ından fazlasının bir NATO ülkesinde yaşadığını, bu nedenle ortak çıkar ve sınamaların olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 15:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48