banner39

Normandiya'nın gündemi; Ukrayna

Normandiya Çıkarmasının 70. yıl dönümünde bir araya gelen dünya liderlerinin gündeminde Ukrayna vardı. Liderler Rusya'yı Ukrayna konusunda uyardı

Avrupa Birliği 06.06.2014, 17:05 06.06.2014, 18:01
Normandiya'nın gündemi; Ukrayna

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünyanın önde gelen liderleri, İkinci Dünya Savaşı'nın sonunu getiren NormandiyaÇıkarması'nın 70. yıl dönümü etkinliklerinde bir araya geldi.

Törenlerin açılışında Normandiya Çıkarması'nda hayatını kaybeden Amerikan askerleri mezarları başında anıldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, 9387 Amerikan askerinin yattığı mezarlıkta düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ülkesinin Fransa ile tarihi dayanışmasına atıfta bulundu ve Normandiya Çıkarması'nın yapıldığı bölgeyi ''demokrasi köprüsünün başı'' olarak niteledi.

Normandiya Çıkarması'nın insanlık tarihi için büyük önem taşıdığını ifade eden Obama, "tarihi çıkarmanın savaşın sonu ve zafer değil, refah ve güven dolu Avrupa'nın inşasının da temelini oluşturduğunu'' belirtti.

Obama, özgürlük için hayatını kaybetmeden, özgür yaşam inşa edilemeyeceğini kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da ülkesinin, ABD'nin gösterdiği dayanışmayı hiçbir zaman unutmayacağını söyledi.

Hollande, Fransa ve ABD'nin özgürlük tutkusu için aynı ilke ve idealleri paylaştığını vurguladı.

21 ülkenin devlet veya hükümet başkanının katıldığı etkinliklerde, 3 bine yakın savaş gazisi de özel davetli olarak yer alıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna'da Devlet Başkanı seçilen Petro Poroşenko'nun da katılacak olması dolayısıyla etkinliklere Ukrayna krizinin sona erdirilmesi için yürütülen diplomatik çabaların damga vurması bekleniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, G7 zirvesinde yaptığı açıklamada, evsahibi olarak iki lideri bir araya getirmek için çaba gösterecekleri mesajını vermişti.

Diplomatik kaynaklar, Hollande'ın, yarın kutlamalara katılacak liderlere 18. yüzyıldan kalma tarihi Benouville şatosunda vereceği öğle yemeğinde, iki lideri bir araya getirip fotoğraf çektirmek için fırsat kolladığına dikkati çekiyor.

MERKEL, PUTİN'İ UKRAYNA KONUSUNDA UYARDI

Zirvede bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna meselesinin görüştü. Merkel, Putin'e, ''Ukrayna'ya barış ve istikrar gelmesi konusunda Moskova'nın önemli sorumluluğu olduğu'' uyarısında bulundu.

Görüşmede, Merkel'in Putin'e, Ukrayna'daki seçimlerin ardından, özellikle Ukrayna'nın doğusunda istikrarın sağlanmasının zamanın geldiği telkininde bulundu.

PUTİN VE POROŞENKO BİR ARAYA GELDİ

Zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna'nın yeni seçilen Devlet Başkanı Petro Poroşenko bir araya geldi. 

Fransız televizyonu, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın kutlamalara katılan liderlere 18. yüzyıldan kalma Benouville şatosunda verdiği öğle yemeğinde, Putin ve Poroşenko'nun bir araya geldiğini duyurdu. 

Rusya, geçen haftaki devlet başkanlığı seçimini kazanan Poroşenko'yu henüz resmen tanıdığını açıklamamıştı.  

G7 liderleri, dün Brüksel'de düzenlenen zirvede Putin'den Poroşenko'yu tanıyıp krizin çözümü için derhal diyaloğa girmesini talep etmişti. 

UKRAYNA'DA ATEŞKES KOŞULLARI GÖRÜŞÜLECEK

Ukrayna'da ateşkesin koşullarının gelecek günlerde görüşüleceği bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı kaynaklarına göre, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna'nın yeni seçilen Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Hollande'ın İkinci Dünya Savaşı'nın sonunu getiren Normandiya Çıkarması'nın 70. yıl dönümü etkinliklerine katılan liderlere tarihi Benouville şatosunda verdiği öğle yemeğinden önce görüştü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de katıldığı belirtilen görüşme yaklaşık 15 dakika sürdü.

Putin ve Poroşenko'nun el sıkıştığını ifade eden Cumhurbaşkanlığı Sarayı kaynakları, görüşmede, Ukrayna krizinin ekonomik etkilerinin ele alındığını, Putin'in krizin ekonomik boyutuyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere cumartesi günü Kiev'e büyükelçi göndereceğini ifade etti. 

Kaynaklar, ''Ukrayna'da ateşkesin koşullarının gelecek günlerde görüşüleceğini'' bildirdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?