banner15

Norveç'te cami imamına baltalı saldırı

Norveç'in en büyük camisi olan ve Oslo kentinde faaliyet gösteren Merkez Ehli Sünnet Cemaati camii imamı Nehmat Ali Şah pazartesi gecesi yatsı namazını kıldırmak üzere camiye ilerlerken kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından baltalı saldırıya uğradı

Norveç'te cami imamına baltalı saldırı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Norveç'in banke Oslo'daki ülkede Müslamanlara ait en büyük cami olarak bilinen Merkez Ehli Sünnet Cemaati camii imamı Nehmat Ali Şah pazartesi gecesi yatsı namazını kıldırmak üzere camiye ilerlerken kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından baltalı saldırıya uğradı.

Cami derneği başkanı Gulam Server, yaptığı açıklamada kamuoyunu bilgilendirmek istediğini belirterek, "Şu anda yaklaşık 50 kişi cami önünde, imamızın ameliyattan sağ salim çıkması için dua ederek bekliyoruz, olaydan önce restoran kebabesh'te imamımızla akşam yemeğini beraber yedik buradan ayrıldık. Eve geldikten bir iki saat sonra telefon geldi ve imamımızın saldırıya uğradığı bilgisini aldım" dedi.

İmam Nehmat Ali Şah'ın namaza gelmemesi üzerine meraklanan cemaat, imamı telefonla aramaya başladıklarını fakat ulaşamadıklarını söyledi.

POLİSTEN AÇIKLAMA

Olso Polisi yaptığı basın açıklamasında, olay yerine çok sayıda polis göndererek olay yerinde incelemelerde bulunduklarını ve güvenlik kameralarının incelemesinin bittiğini belirterek, bir kişiyi aramaya başladıklarını duyurdu. Saldırıda yüzüne ve ellerine ağır balta darbeleri alan imamın hayati tehlikeyi atlattığı, fakat durumunun ağır olduğu açıklandı.

UZUN YILLAR SÜREN ANLAŞMAZLIK

Cami yönetimini ele geçirmek isteyen bir grup daha önce 1990 yılında mevcut cami yönetimine saldırıda bulunmuştu. 2006'da ise, namaz kıldıran imam Nehmat Ali Şah ve cemaatine saldıran aynı grup ikisi ağır olmak üzere dört kişiyi yaralamış ve bundan hüküm giymişti. Oslo'nun Motzfeldts gate caddesinde bulunan ve 1977'de kurulan caminin 5000 kişilik bir cemaati bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 11:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48