banner39

Pegida, Avusturya'da ilk yürüyüşünü gerçekleştirdi

Almanya'da ortaya çıkan İslam karşıtı Pegida hareketi, Avusturya'da ilk yürüyüşünü düzenledi. Ancak Viyana'daki gösteride Pegida'yı protesto edenler, destekçilerinden daha fazlaydı.

Avrupa Birliği 03.02.2015, 09:44 03.02.2015, 09:44
Pegida, Avusturya'da ilk yürüyüşünü gerçekleştirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'da ortaya çıkan İslam karşıtı siyasi Pegida hareketi Avusturya'da da ilk yürüyüşünü düzenledi. Pegida (Batı'nın İslamileşmesine Karşı Yurtsever Avrupalılar) hareketinin Almanya'daki geçen haftalarda düzenlediği bazı yürüyüşlere 20 binden fazla kişi katılmıştı.

Viyana'daki yürüyüşe katılım ise birkaç yüz kişiyle sınırlı kaldı. Bazı Pegida taraftarlarının Nazi selamı verdiği görüldü. Aynı zamanda düzenlenen Pegida karşıtı gösteride ise yaklaşık 5 bin kişi vardı. Pegida hareketi, doğu Almanya'daki Dresden kentinde geçen yıl ortaya çıkmıştı.

Hareketin Almanya ve Avusturya'daki liderleri Müslümanlara değil, Avrupa'nın İslamileşmesine karşı olduklarını savunuyor. Hareketin Almanya'daki yürüyüşlerine, özellikle Fransa'da Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırının ardından, katılım çok yüksek olmuştu. Pegida daha önce Çek Cumhuriyeti, Danimarka ve Norveç'te de küçük çaplı gösteriler düzenlemişti.

7 BİN KİŞİ PEGİDAYI PROTESTO ETTİ

Avusturya'da yaklaşık 7 bin kişi, İslam ve göçmen karşıtı Pegida hareketini protesto etti. Geniş güvenlik önlemleri altında Museumquartier Meydanı'nda toplanan Pegida karşıtı yaklaşık 7 bin kişi, Stefanplatz Meydanı'na yürüdü. "Pegida'ya hayır, Mülteciler ve Müslümanlar hoşgeldiniz", "Müslüman karşıtı ırkçılığa hayır" yazılı pankartlar taşıyan gruptakiler, "Irkçılığa ve şiddete hayır" ve "Irkçılar dışarı" sloganları attı.

MÜSLÜMANLAR, AVUSTURYA'NIN BİR PARÇASIDIR

Pegida karşıtı eyleme katılan Viyana İslam Federasyonu Başkanı Muhammed Turhan, yaptığı açıklamada, İslam'ın Avusturya'nın 100 yıllık gerçeği olduğunu belirterek, Müslümanların yarım asırdır Avusturya'da yaşadığını belirtti. İslam karşıtlığı ile ortaya çıkan Pegida örgütünün Almanya'da yapmış olduğu "fitneyi" Avusturya'ya taşımasını asla kabul etmeyeceklerini ifade eden Turhan, "Bugün hep birlikte büyük bir fotoğrafla Pegida'ya verilmesi gereken dersi verdik. Bir kardeşlik inancı içerisinde Avusturya'da bu tür hareketlerin maya tutmayacağını göstermiş olduk. Müslümanlar, Avusturya'nın bir parçasıdır. Bu hakikati yüksek sesle dillendireceğiz" diye konuştu.

Pegida karşıtı yürüyüşe Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Avusturya, Avusturya Türk İslam Birliği (ATİB), Viyana İslam Federasyonu, Avusturya İslam Kültür Merkezleri Birliği, Avusturya Türk Federasyonu, Bosna Derneği, Alperenler, Müslüman Koordinasyon Birliği, Bangladeşliler Derneği ve Ehli Beyt Camii ile Sosyalist Dönüşüm, Sosyalist Sol Partisi ve Antifaşist Hareket destek verdi.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?