Polonya, Kırım'daki konsolosunu geri çağırdı

Polonya dışişleri bakanlığı, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyetinde yaşanan gerilim ve Rus işgalinden dolayı ülkede sular durulana kadar Kırım'daki konsolosunu geri çektiklerini duyurdu

Polonya, Kırım'daki konsolosunu geri çağırdı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Polonya, Ukrayna'daki iç karışıklık ve belirsizlik havasından dolayı Kırım'daki konsolosunu geçici olarak çağırma kararı aldı.

Alınan kararla ilgili açıklama yapan Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyetindeki rahatsızlık ve karışıklık sona erene kadar, Kırım'da bulunan konsolosumuzu merkeze çağırma kararı aldık dedi.

Konsolosun Sivastopol'da olduğu belirtiliyor. Sivastopol, hem Rusya'nın Karadeniz Filosunun, hem de Ukrayna donanmasının bulunduğu yer olarak biliniyor. 

Polonya dışişleri bakanlığından yapılan bir diğer açıklamada, Sivastotopol'daki konsolosun görevlerinin bundan sonra Ukrayna'nın Odesa kentinden yürütüleceği de ifade edildi. Polonya dışişleri bakanlığı, aynı zamanda, Kırım yarımadasında bulunan Polonya vatandaşlarının mümkün olan en kısa zamanda bölgeyi terketmeleri için bir çağrı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 16:28
banner53
YORUM EKLE

banner39