banner39

Poroşenko: Zirveden henüz iyi haber yok

Ukrayna lideri Poroşenko, 14 saat süren zirvenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada henüz iyi haber olmadığını söyledi. Zirvenin daha ne kadar süreceği bilinmiyor

Avrupa Birliği 12.02.2015, 09:25 12.02.2015, 12:11
Poroşenko: Zirveden henüz iyi haber yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belarus'un başkenti Minsk'teki Ukrayna zirvesi 14 saatten da uzun süredir devam ediyor. Toplantıya verilen arada basın mensuplarına konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, "Minsk görüşmelerinde henüz iyi haber yok. Rusların anlaşma için ileri sürdüğü şartları kabul edilemez" dedi. 

Reuters ise, üzerinde büyük oranda anlaşma sağlandığını duyurduğu, Minsk belgesinin 14 Şubat'tan itibaren ateşkesi, ağır silahların çıkartılmasını ve güvenlik bölgesinin oluşturulmasını öngördüğünü duyurdu.

Poroşenko'nun henüz iyi haber yok açıklamasından sonra, "ama hala umut var" ifadelerini kullandığı bildiriliyor. Liderler 14 saati aşkın süren dörtlü zirvenin ardından toplantı salonundan ayrıldılar. Ancak zirvenin yapıldığı sarayı terk etmedikleri, ikili veya üçlü şekilde görüşmeler gerçekleştirdikleri bildiriliyor. 

Liderlerin kendi aralarında gerçekleştirdikleri bu görüşmelerin ardından tekrar ne zaman bir araya gelecekleri bilinmiyor. Ancak yeniden bir araya gelmeleri bekleniyor. Almanya dışişlerinden yapılan açıklamalarda, liderlerin salondan ayrılmasının bir ara olduğu, görüşmelerin devam edeceği bildirilmişti. 

AYRILIKÇILARDAN ANLAŞMA METNİNE İTİRAZ

Minsk'teki zirvede liderlerin üzerinde anlaştığı ifade edilen metnin henüz içeriği tam olarak bilinmezken, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı gruplardan itiraz geldi. Ayrılıkçılar metni imzalamayı reddetti. 

Rusya'nın Tass haber ajansında yer alan habere göre, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk'te bulunan ayrılıkçıların lideri Aleksandr Zaharçenko ve Lugansk'taki ayrılıkçıların lideri İgor Plotnitskiy, liderlerin üzerinde anlaştığı metni imzalamayı reddettiklerini açıkladı. 

GERGİN GEÇEN GÖRÜŞMELERDE PUTİN KALEM KIRDI

Ukrayna krizine çözüm bulabilmek amacıyla dört liderin 15 saat boyunca bir arada oldukları zirvenin gergin bir havada geçtiği ifade ediliyor. 

Liderlerin gerginlikleri, vücut dillerine de yansıdı. Rusya Devlet Başkanı Putin'in görüşmeler sırasında elindeki kalemi kırması objektiflere yansıdı. 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?