banner39

Portekiz'den yeni kemer sıkma önlemi

Portekiz hükümeti 800 milyon avroluk yeni kemer sıkma politikalarını kabul etti

Avrupa Birliği 19.04.2013, 11:22 19.04.2013, 11:22
Portekiz'den yeni kemer sıkma önlemi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Portekiz'de Anayasa Mahkemesi'nin, "eşitlik ilkesine" aykırı olduğu gerekçesiyle 1,3 milyar avroluk tasarrufa denk gelen 4 kesintiyi iptal etmesinin ardından koalisyon hükümeti tüm bakanlıkları kapsayan yeni kesintileri kabul etti.

Bakanlar Kurulu'nun 11 saat süren toplantısından sonra yapılan açıklamada, Troyka'ya (Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonu) verilen kamu açığını düşürme hedeflerinin tutturulması için ilk aşamada kamu hizmetlerinde 800 milyon avroluk kesinti yapılmasına karar verildiği belirtildi. Verilen bilgilerde, kesintilerin nerede ne kadarlık olacağı konusundaki kesin açıklamaların yapılması için bütçedeki değişikliklerin netleşmesinin bekleneceği, somut bilgilerin mayıs ayı ortasında duyurulacağı kaydedildi.

Bu arada hükümet sözcüsü Luis Marques Guedes, "Her alanda aynı olmasa da bütçede yeralan tüm programlarda kesintiler yapacağız. Programların esnekliğine, kapasitesine göre kesintiler belirlenecek" dedi.

Portekiz hükümeti, 2013 yılı sonunda yüzde 5,5 olarak belirlenen kamu açığını düşürme hedefleri kapsamında yapılacak diğer 500 milyon avroluk alternatif kesintiler hakkında ise henüz bir açıklama yapmadı.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?