banner39

Romanya devlet başkanının Moldova hayalleri

Romanya Devlet Başkanı Trayan Besesku yakın zamanda Moldova'yı Romanya topraklarına katmayı planlıyor

Avrupa Birliği 16.01.2014, 18:08 16.01.2014, 18:08
Romanya devlet başkanının Moldova hayalleri

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

Romanya Devlet Başkanı Trayan Besesku bölgesinin geleceği açısından önemli bir açıklamada bulunarak 2014 yılı içerisinde Moldova’nın Romanya topraklarına dahil olduğunun resmen ilan edileceğini belirtti.

Hatırlanacağı üzere 2013 yılının 27 Kasım tarihindeki açıklamasında Besesku Moldova’nın Romanya’ya dahil edilmesinin NATO ve AB üyeliğinden sonra gerçekleşmesi ön görülen ulusal bir proje olduğunu ifade etmişti. Bu açıklama Moldova iktidarının tepkisini çekmişti. Onlar bu gibi söylemlerin ülke içerisindeki komunistlerin ve Kremlin yanlarının ellerini kuvvetlendirdiğinin altını çizmişti.

Bunun yanında Romanya Başbakanı Viktor Ponta, Dışişleri Bakanı Titus Korleçyan ve Avrupa Komisyonu üyeleri Besesku’nun açıklamalarının zamansız olduğunu vurgulamıştı. Moldova resmi ideolojisine göre Moldova ikinci Romen devleti, Moldovalılar Romen ve Moldova dili ise Romen dili olarak kabul ediliyor. Romanya’nın bu gibi iddialarının Moldova içerisinde geniş kamuoyu desteği bulduğu söylenemez. Şöyle ki 2004 yılında Ulusal Araştrıma Birimi tarafından yapılan araştırmalara göre ülke vatandaşlarının sadece yüzde 2.2’si kendilerini Romen olarak tanımlıyor. Yüzde 18.8’i ise Romence konuştılarını kabul ediyor.

Romenlerin bir ulus olarak oluşması modern Romanya, Valahiya ve Moldova sınırları içerisinde 19. Yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşti. Belirtilen tarihte Bessarabiya Rusya imparatorluğu içerisinde bulunuyordu. Bukovina ise Avustusya Macaristan içerisinde yer alıyor. Romanya sadece Moldova’nın değil Ukrayna’nın da bir bölgesinin kendilerine ait olduğunu belirtiyor, 1918-1940 ve 1941-1944 yılları arasında bu bölgelerin işgal edildiğinin altını çiziyor.

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?