banner15

Sarkozy 'Kazakgate' skandalıyla karşı karşıya

Fransa eski Cumhurbaşkanı Sarkozy hakkında, Kazakistan'la yapılan bir helikopter ihalesinde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı

Sarkozy 'Kazakgate' skandalıyla karşı karşıya

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransız yargısı, Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve yakın çevresine yönelik usulsüzlük ve rüşvet soruşturması yürütüldüğünü açıkladı. Fransa ve Kazakistan arasında 2010'da, Sarkozy döneminde, 2 milyar avroluk silah sözleşmesi yapılmıştı. Fransız mali suçlar şubesi, Kazakistan ve Fransa arasında gerçekleştirilen helikopter ihalesine rüşvet karıştığı şüphesiyle 2103'ten beri bir soruşturma yürütüldüğünü duyurdu.

İki milyar euroluk ihale, Eurocopter tarafından üretilecek 45 helikopteri kapsıyordu. Fransa ile Kazakistan arasında söz konusu ihalenin gerçekleşmesi şartıyla, Sarkozy iktidarının Belçikalı parlamenterlere baskı yaptığına ilişkin iddiaların incelenmesi de soruşturmanın diğer bir boyutu.

Le Monde'da yer alan habere göre, “yabancı kamu görevlisine rüşvet verme”, “suça iştirak ve sümenaltı etme” gerekçesiyle organize suç kapsamında Mart 2013'te bir soruşturma başlatıldığını doğrulayan Fransız yargısı, bu dava kapsamında ayrıca Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'e yakınlığıyla bilinen Kazak kökenli Belçikalı bir işadamıyla Sarkozy'nin avukatı arasında gerçekleşen örtülü ödeme trafiği de soruşturuyor.

Aynı dosyaya ilişkin yargı kaynaklarına dayanarak açıklama yapan bir avukat yabancı kamu görevlisine rüşvet suçlamasıyla bir inceleme başlatıldığını, iki komisyoncunun ise takip altına alındığını belirtiyor.

“Kazakgate” olarak adlandırılan Sarkozy davası, hem kendi partisinin (UMP) bağlantılı çalıştığı Bygmalion şirketi, hem de pek çok bürokrat, bakan hatta başbakanı kapsayan diğer yedi dava ile bağlantılı olduğu düşünüldüğü için, “önemli bir devlet skandalının başlangıç noktası” olarak görülüyor.

Kısa bir süre önce siyasete dönme kararı aldığı bilinen Nicolas Sarkozy'nin, doğrudan veya dolaylı olarak kendisiyle ilgili ve peş peşe ortaya çıkan yeni skandallar karşısında, mağdur rolüne büründüğü ileri sürülüyor.  

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 17:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35