banner15

Schengen'de reform teklif edilecek

Avrupa Birliği Komisyonu'nun, Schengen anlaşmasında, sınırlarda sistematik kontroller yapılmasına imkan veren bir reform taslağı sunacağı bildirildi.

Schengen'de reform teklif edilecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun, vatandaşlarının serbestçe seyahat etmesine olanak sağlayan Schengen anlaşmasında, sınırlarda sistematik kontroller yapılmasına imkan veren bir reform taslağı sunacağı bildirildi.  

Paris saldırısı sonrası alınacak önlemleri görüşmek üzere yapılan Olağanüstü AB Adalet ve İçişleri Konseyi Toplantısı sona erdi.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda ''Schengen'de reform kararı'' çıktı. 

Fransa'nın talebi üzerine bugün yolcu isim kaydı (PNR), ateşli silahlar ve sınır kontrollerinin güçlendirilmesi konularını tartıştıklarını belirten Cazeneuve, PNR'nin sadece AB'ye gelişlerde değil AB içinde uygulanması gerektiğini söyledi. 

Cazeneuve, ''Avrupa Parlamentosu'nun (AP) PNR bilgilerinin saklanmasının sadece bir ayla sınırlandırılmasını istiyor. Ancak bu yeterli değil. Bilgiler bir sene saklanmalı. Hiçbir Fransız veya AB vatandaşı neden hala AP'nin PNR teklifini engellediğini anlamıyor'' dedi. 

SCHENGEN'DE REFORM

Paris'teki saldırı gözününde bulundurulduğunda sınır kontrollerinin güçlendirilmesinin AB vatandaşlarının güvenliği için kaçınılmaz olduğunu kaydeden Cazeneuve, şöyle konuştu:

''AB Komisyonu, Schengen anlaşması ile ilgili bir reform taslağını sene sonuna sunmada anlaştı. Bu (reform) bize, sistematik ve zorunlu olarak, tüm dış sınırlarda ve hareket özgürlüğünden yararlananlar da dahil olmak üzere Schengen alanına giren herkes üzerinde kontrol imkanı tanıyor. Bu kesinlikle çok önemli."

Bunun kabulünden dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Fransız Bakan, iç sınırlarla ilgili olarak ise ''Fransa, terör tehdidi gerektirdiği sürece sınır kontrollerini sürdürecek. Artan tehdit karşısında Fransız vatandaşlarının korunması hayati'' dedi.

Toplantı sonuç bildirgesinde ise ''Üye ülkeler, hareket özgürlüğü hakkından yararlananlar dahil dış sınırlarda, gerekli ve koordineli kontrolleri gerçekleştirecek'' denildi.

Bu sene sonuna kadar Schengen üyesi ülkelerin sınır kontrol sistemlerinde, Interpol bilgi bankasına ulaşım ve seyahat belgelerinin otomatik taranması gibi iyileştirilmeler yapılacağı da kaydedilen bildirgede, ayrıca Avrupa'ya sığınmacı olarak girenlerin parmak izlerinin alınması, bilgi bankalarından yararlanarak güvenlik kontrollerinin yapılması gerekliliği de vurgulandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 23:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35