Schulz: Sığınmacılar için çerçeve belirleyeceğiz

Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz, "Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki iş birliğinin sonuçlar üretmesini sağlayacağız ve sığınmacılar için bir çerçeve belirleyeceğiz" dedi.

Schulz: Sığınmacılar için çerçeve belirleyeceğiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, "Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki iş birliğinin sonuçlar üretmesini sağlayacağız ve sığınmacılar için bir çerçeve belirleyeceğiz" dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da dün yapılan Suriye Donörler Konferansı dolayısıyla bulunan Schulz, bugün London School of Economics (LSE) Üniversitesinde konuşma yaptı.

Dünyanın geçen yıl zor zamanlardan geçtiğini ve Suriye'deki krizle bu durumun devam ettiğini ifaden eden Schulz, 2015 yılının siyasi kariyerindeki en zorlu yıl olduğunu ancak bu yılın daha da zorlu geçeceğini tahmin ettiğini kaydetti.

Suriye krizi dolayısıyla yaşanan sığınmacı sorununun, ülkelerin tek başlarına alacakları kararlarla değil, iş birliğiyle çözülebileceğini ifade eden Schulz, şöyle konuştu:

"Sınırı geçerek, siyasi iltica talebinde bulunmak suç değildir. Ancak AB sınırları tabii ki korumalıdır. Bu çerçevede, önümüzdeki haftalar ve aylarda AB ile Türkiye arasındaki iş birliğinin sonuçlar üretmesini sağlayacağız ve sığınmacılar için bir çerçeve belirleyeceğiz. Göçün temel sebepleri sürdükçe, insanlar gelmeye devam edecektir. Suriye'deki iç savaşta şimdiye kadar 250 bin kişi hayatını kaybetti. Nüfusun yarısı yerlerinden edildi. Esed'in bombalamaları ve IŞİD vahşeti dolayısıyla, insanlar hırçın denizleri ve yüksek telleri aşmaya çalışmaya devam edecektir."

Uzun süre boyunca Suriye halkının acılarının görmezden gelindiğini söyleyen AP Başkanı, Cenevre görüşmelerine devam edilmesini ve acilen ateşkese varılmasını umduğunu kaydetti.

"KAVGA ÇIKARMAK İÇİN GELMEDİM"

Türkiye'nin dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olduğunu dile getiren Schulz, "Bugün Türkiye'de 2 buçuk milyondan fazla Suriyeli var. Bu kişilerin yarısı çocuk. 1,7 milyon Suriyeli sığınmacı ise Ürdün ve Lübnan'da. Tüm bu ülkeler büyük bir cömertlik gösteriyor, bu çok etkileyici" dedi.

Schulz, Türkiye, Ürdün ve Lübnan'ın desteklenmesi gerektiğini belirterek, dün Londra'da yapılan Suriye Donörler Konferansı'nda bu yönde ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Konuşmasında Ukrayna'nın doğusundaki duruma da dikkati çeken Schulz, "Rusya Devlet Başkanı Putin'in sorumsuz davranışları, Kırım'ın ilhak edilmesi Soğuk Savaş dönemini anımsatmaktadır" ifadesini kullandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 18:53
banner53
YORUM EKLE

banner39