banner39

Sisi'ye bir destek de AB'den

Sisi'nin Mısır'daki zorlukların üstesinden geleceğini savunan Ashton, ülkenin yeni yönetimiyle çalışmak istediklerini söyledi

Avrupa Birliği 06.06.2014, 07:48 06.06.2014, 08:13
Sisi'ye bir destek de AB'den

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB’nin yeni Mısır yetkilileriyle yakın çalışmak istediğini belirtti.

Ashton, yazılı açıklamasında, AB’nin Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi kutladığını kaydederek, yeni cumhurbaşkanının ülkenin karşı karşıya olduğu ciddi zorlukların üstesinden geleceğine güvendiğini ifade etti.

Mısır’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin anayasal yol haritasının demokrasiye geçişe doğru uygulanmasında önemli bir adım olduğunu bildiren Ashton, AB’nin yeni Mısır yetkilileriyle yakın çalışmak istediğini belirtti.

AB Seçim Gözlem Misyonu’nun ilk açıklaması doğrultusunda seçimlerin barışçıl ve düzenli şekilde yapıldığının not edildiğini kaydeden Ashton, örgütlenme, toplanma ve ifade özgürlüğü alanında endişeler bulunduğunu ifade etti.

Ashton, derin ve sürdürülebilir bir demokrasinin ancak tüm vatandaşları ve onların temel haklarını koruyan demokratik, şeffaf ve hesap verebilir kurumların oluşturulmasıyla başarıya ulaşacağını bildirdi.

AB’nin, barışçıl sivil toplum üyelerinin, siyasi muhalefetin ve aktivistlerin devam eden tutukluluk hallerinden derin endişe duyduğunu belirten Ashton, Mısır makamlarına, siyasi muhaliflere yönelik çok sayıdaki idam cezası kararını gözden geçirme çağrısı yaptı.

Ashton, AB’nin Mısır’a destek olmaya hazır olduğunu da kaydetti.

Yorumlar (2)
Mıçey 8 yıl önce
Büyük Şeytan ABD ve ataları olan Avrupa Ülkeleri İslam sözkonusu olunca,demokrasi, insan hakları sadece lafta kalır.Mısır'da Mursi'yi deviren zındık Sisi'nin arkasında büyük şeytan Amerika, ataları olan Avrupa Birliği, İsrail ve Amerika uşaklığı yapan Körfez ülkeleri vardır.Dünyada Müslümanların kanı oluk oluk akarken;Büyük Şeytan ve Ataları bıyık altında gülerek keyif çatıyorlar.Unutulmasın bir gün gelecek bu zındık Sisi ve ona yardım edenlerden hesap mutlaka sorulacaktır.
HÜSEYİN KAHRAMAN 8 yıl önce
MISIR'IN DİKTATÖRÜ SİSİ'Yİ DESTEKLEYEN AB'NİN DEMOKRASİ ANLAYIŞININ SORGULANMASI SÜRECİ BAŞLAMALIDIR. DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU BATI'NIN PRAGMATİZMDEN TAVİZ VERMEDİĞİ ÇOK AÇIK.
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?