banner39

Soros: Rusya, AB için tehdit; önlem alınmalı

Soros, Rusya'nın Avrupa'yı tehdit ettiğini, AB'nin uyanarak savaş içinde olan bir ülke gibi davranması gerektiğini söyledi

Avrupa Birliği 24.10.2014, 15:19 24.10.2014, 15:23
Soros: Rusya, AB için tehdit; önlem alınmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ünlü spekülatör George Soros, Rusya'dan gelen tehlikenin Avrupa'nın varlığını tehlikeye soktuğunu iddia ederek Avrupa'nın buna çözüm bulması gerektiğini savundu.

New York Review of Books için 'Uyan Avrupa' başlıklı bir yazı kaleme alan Soros, Avrupa liderlerinin Ukrayna’nın ötesine geçen Rusya tehlikesinin farkında olmadığını ifade ederek AB'nin uyanarak savaş içinde olan bir ülke gibi davranması gerektiğini söyledi.

Soros makalesinde Rusya'nın AB'nin ilk kurulduğu dönemde temel olarak aldığı ilkeleri tehdit eden bir alternatif sunduğunu kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu alternatif hukukun üstünlüğüne aykırı bir halde, ülke içinde ve dışında baskı ve saldırfanlık olarak yansıyor. Putin, Rusya'nın bazı konularda AB'den üstün olduğunu göstermeye çalışıyor ve bu şok edici bir durum. Rusya esnek sürprizler oluşturuyor, bu da kısa vadede onu avantajlı kılıyor. AB, bu konuda çözüm üretmelidir."

AB'de bürokrasinin esnek ve rasyonel olmadığını savunan Soros, Avrupa ülkelerinin Ukrayna'ya daha yakından bakması gerektiğini, bunun onu oluşumun ilk yıllarına dönmesi için bir fırsat olacağını söyledi.

Soros, AB'nin ayrıca kemer sıkma politikalarına bağımlılıktan vazgeçmesi ve ifade ederek bir an önce Ukrayna'ya yardım etmesi gerektiğini kaydetti. Soros, sözlerini AB'nin önlem almaması ve harekete geçmemesi halinde Rusya'nın Doğu Avrupa'da daha etkin olacağını ve Avrupa'yı tehdit edeceğini ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?