banner39

Swisleaks'te İngiltere'den yeni isimler sızdı

HSBC’nin İsviçre şubesinde gizli hesabı olan isimler arasında bir milletvekilinin, bazı lordların ve önde gelen iş adamlarının bulunduğu öne sürüldü

Avrupa Birliği 11.02.2015, 18:09 12.02.2015, 09:45
Swisleaks'te İngiltere'den yeni isimler sızdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HSBC’nin İsviçre şubesinde gizli hesabı olan isimler arasında bir milletvekilinin, bazı lordların ve önde gelen iş adamlarının bulunduğu öne sürüldü.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından HSBC'nin "varlıklı müşterilerinin İsviçre’deki hesapları üzerinden vergi kaçırmalarına yardımcı olduğu" iddiasının gündeme taşınmasının ardından İngiliz “The Guardian” gazetesi bir milletvekilinin, bazı lordların ve partililerinin önde gelen bağışçılarının İsviçre’de gizli hesaplarının olduğunu iddia etti.

HSBC’nin İsviçre operasyonunda gizli hesapları olduğu iddia edilenler arasında Muhafazakar Milletvekili Zac Goldsmith, kardeşi Ben Goldsmith, Muhafazakar Parti’nin bağışçılarından iş adamı Georg Von Opel, Lord Sterling, Lord Fink, çelik sektörünün devlerinden Swaj Paul, tekstil sektöründen iş adamı Richard Caring ve finansçı Arpad Busson bulunuyor.

HSBC’nin İsviçre’deki gizli hesaplarının sahiplerinin Muhafazakar Parti’ye toplamda yaklaşık 5 milyon sterlin bağışta bulunduğu, Muhafazakar Parti Milletvekili Goldsmith’in ve ailesinin ise Muhafazakar Parti'ye daha önce yaklaşık yarım milyon pound bağış yaptığı iddia ediliyor.

HSBC’nin gizli hesaplarında mevduatı bulunduğu iddia edilen Lord Fink’in ise Muhafazakar Parti’ye yaklaşık 3 milyon sterlin bağışta bulunduğu belirtiliyor.

Öte yandan The Guardian’ın haberinde İsviçre’de banka hesapları olan kişilerden bazılarının İşçi Partisi’ne de toplam 500 bin sterlin değerinde hediye ve nakdin yanı sıra 2 milyon sterlin borç verdiği öne sürülüyor.

İNGİLİZ VEKİL YALANLADI

İsviçre’deki HSBC şubesinde gizli hesabı olduğu öne sürülen Muhafazakar Parti Milletvekili Zac Goldsmith ise iddiaları yalanlayarak, “Benim hiçbir zaman İsviçre’de banka hesabım olmadı. İsviçre’de hiçbir banka üzerinde kontrolüm olmadı. Bana hiçbir zaman HSBC tarafından vergilerimi azaltmam yolunda dolaylı ya da dolaysız bir tavsiyede bulunulmadı" açıklamasını yaptı.

Öte yandan İngiliz Parlamentosu’nda yapılan oturumlarda HSBC’ye yönelik iddiaları kapsayan dönemde İngiltere’nin Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green’in HSBC’nin gizli hesaplarına ilişkin bilgi sahibi olup olmadığı sorgulanıyor.

Muhalefetteki İşçi Partisi lideri Ed Miliband, İngiltere Başbakanı David Cameron’ı “şaibeli” bağışçılardan destek almakla suçlayarak, “Muhafazakar Parti Genel Merkezi ile HSBC’nin İngiltere şubesi arasındaki döner kapıyı nasıl açıklayacaksınız” dedi.

Miliband, İngiltere’nin Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green’in daha önce HSBC’de yöneticilik yaptığını hatırlatarak Başbakan Cameron’a yönelik, “Bağış paralarını sen aldın, HSBC’nin eski yöneticisine iş verdin, vergi kaçakçılarının yaptığı yanına kaldı" ifadesini kullandı.

İngiltere Başbakanı David Cameron ise İsçi Partisi’nin geçmiş dönemlerde vergi kaçakçılığı ile ilgili hiçbir adım atmadığını belirterek, “Bu hükümet daha önceki hükümetlerin hepsinden vergi konusunda daha sert oldu” dedi.

İngiltere Parlamentosu Kamu Hesapları Komisyonu’nun Başkanı ve muhalefetteki İşçi Partisi Milletvekili Margaret Hodge, HSBC’nin, İsviçre’de toplam hacmi 100 milyar doları aşan binlerce hesap üzerinden müşterilerinin vergi kaçırmasına yardımcı olduğu iddialarının ardından komisyonun konuyu incelemek üzere acilen soruşturma başlatacağını duyurmuştu. 

İSVİÇRE DURDURMAYA ÇALIŞTI

Bankanın eski bilgi işlem çalışanı Herve Falciani tarafından sızdırıldığı iddia edilen ve "Swissleaks" adı verilen belgelere göre, bankanın İsviçre'deki merkezinde, İsviçre'den 11 bin 235, Fransa'dan 9 bin 187, İngiltere'den 8 bin 844, Brezilya'dan 8 bin 667, İtalya'dan 7 bin 499, İsrail'den 6 bin 554, ABD'den 4 bin 183, Arjantin'den 3 bin 625, Türkiye'den 3 bin 105 ve Belçika'dan 3 bin 2 hesap bulunuyor. Yaklaşık hacmi 120 milyar doları aşan 30 bin hesap içinde Türkiye'ye ait hesapların hacminin ise 3,4 milyar dolara yaklaştığı belirtiliyor.

İsviçre hükümeti, Falciani'yi 2008 yılında Lübnan'da elindeki bilgileri satmaya çalıştığı yönünde uyardıktan sonra, Falciani İsviçre polisi tarafından 2008 yılının aralık ayında sorgulamak için tutuklandı. Sorgulama sonrasında serbest bırakılan Falciani, ardından Fransa'ya yerleşti.

Falciani'nin Fransa'ya yerleşmesi sonrasında, Fransız yetkililer kendisinden bankalarda yaşanan iddialar hakkında bilgi elde etti. Daha sonra İsviçre, Falciani'nin iadesini istese de Fransa buna yanaşmadı. Ayrıca İsviçre hükümeti, banka sisteminin gizli yapısını ortaya çıkardığı ve casusluk yaptığı suçlamalarıyla Falciani hakkında 2014 yılının aralık ayında hukuki soruşturma başlattı.

Öte yandan, tüm bu gelişmelerin ardından konuya ilişkin banka tarafından da açıklamalar yapıldı. HSBC'nin İsviçre Üst Yöneticisi (CEO) Franco Morra, dün yaptığı açıklamada, bankanın, servislerin para aklama ya da kaçırmak amacıyla kullanılmasını engellemek için 2008 yılında radikal bir dönüşüm başlattığını bildirdi.

Morra ayrıca, İsviçre özel bankacılığının eski modeline ilişkin ise, "Tarihsel iş uygulamalarıyla ilgili bu belgeler, İsviçre özel bankacılığının eski modelinin artık kabul edilemez olduğunun bir hatırlatmasıdır" değerlendirmesini yapmıştı.

İsviçre hükümeti ve HSBC bankası, Herve Falciani'yi bankayı ve müşterilerini zor durumda bırakarak kendi hesabını düşünen bir "suçlu" olarak nitelendiriyor.

Falciani'nin, HSBC'nin İsviçre'deki şubesinde bilgi işlem çalışanı olarak bulunduğu sırada bankanın gizli tutulan müşteri bilgilerine ulaştığı ve bu hesap bilgilerinin detaylarını 2006 yılı sonunda ve 2007 yılının başında bankanın sisteminden kopyaladığı iddia ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?