banner39

Syriza'nın zaferi Alman basınında geniş yer tuttu

Almanya'nın karşı olduğu bilinen Syriza'nın Yunanistan'da seçimi kazanması Alman basınının da öne çıkan başlığıydı

Avrupa Birliği 26.01.2015, 15:42 26.01.2015, 15:42
Syriza'nın zaferi Alman basınında geniş yer tuttu

Yunanistan seçimlerini sol ittifak Syriza'nın kazanması Almanya'nın avro bölgesinin geleceğinden duyduğu endişeleri arttırdı. Syriza'nın seçim zaferi Alman basınının öne çıkan yorum konusu.

Yunanistan seçimleri Avrupa basınında geniş yer tutuyor. Erken genel seçimleri Aleksis Çipras liderliğindeki sol ittifak Syriza'nın kazanması bekleniyordu ve beklenen gibi de oldu. Çipras son derece iddialı vaatlerde bulunarak tasarruf ve reform politikalarında ısrar eden Avrupa Birliği'ne rest çekmiş, ülkeyi fakir düşüren kemer sıkma politikasına son verip alacaklılarla borç affı için masaya oturacağını beyan etmiş ancak Yunanistan'ı Avrupa Para Birliği'nden ayrılmadan ekonomik bakımdan nasıl kurtaracağını açıklamamıştı.

Yunanistan'daki seçim sonuçlarıyla ilgili Almanya'nın başlıca basın kuruluşlarının yorumları;

Süddeutsche Zeitung

Münih'te yayımlanan Süddeutsche Zeitung seçim kampanyasında AB'ye 'hodri meydan' diyen Çipras'ın şimdiden geri adım atmaya başladığını vurguladığı yorumunda şu cümlelere yer veriyor:
"Seçimden önce AB ile imzalanan milyarlarca avroluk kredi yardım anlaşmasını yırtıp atacağını ilan eden Çipras şimdi Atina'nın tek taraflı kararlar almayacağını ve Yunanların bankadaki paralarından endişe etmelerine gerek olmadığını söylüyor. Yunanların ülkeyi on yıllarca idare eden muhafazakâr ve sosyal demokratlardan duyduğu nefret artarken, korkuları azalıyor. Halk gelirinin yüzde 30 oranında erimesinden ve bütün fedakârlıklarına rağmen ekonomik durumun bir nebze dahi düzelmemiş olmasından Yeni Demokrasi ve PASOK'u sorumlu tutuyor."

Gazetenin yorumunda işsizliğin yüzde 25'i aştığı Yunanistan'da 240 milyar avroluk yardıma rağmen hiçbir düzelme görülmediği hatırlatılıyor ve Yunan halkının ülkeyi batıran siyasileri cezalandırıp genç ve denenmemiş isimlere bel bağlamasının normal olduğu belirtiliyor. Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden ayrılmaması için AB'nin beş hafta sonra kapanacak olan yardım programını uzatmasının sürpriz olmayacağına da Süddeutsche gazetesinin yorumunda yer verilmiş.

Die Welt

Die Welt gazetesi 'Syriza'dan korkmaya gerek yok!' başlığıyla yayınladığı yorumda, 'Avrupa'nın bütün uyarılarına rağmen Yunanlar doğru olduğunu düşündükleri seçimi yaptılar' diyor.

Yorum şöyle devam ediyor: "Syriza'nın seçim zaferi ortak para bölgesinin sonu olur mu, demeden önce, Çipras'ın Yunanistan'ı doğru rotaya oturtabileceklerin en kötüsü olması gerekmediğini de düşünmek gerekir. Çipras seçimden önce tehlikeli vaatlerde bulunmuştu. Ama onun uluslararası alacaklılarla kapışacağına seçmenleri bile ihtimal vermiyor. Çipras'ın zaruretlerin ışığında reformları sürdürmesi sürpriz olmaz. Çünkü Yunanistan iflas etmiş bir devlet. Çipras başka kaynak bulamadığı takdirde, ülkeden kovacağını söylediği troyka ile masaya oturmaktan başka çare göremeyecek. Hazinenin suyunu çekmiş olması Çipras'ı pragmatik çizgiye çekecektir. Halk ona güveniyor. Onun selefleri gibi ülkeyi kreditörlerin kuklası yapmayacağına inanıyor. Yeni Demokrasi lideri Samaras'ın döneminde ne kamu sektörü küçültülebilmiş, ne de vergi kaçakçılığı önlenebilmişti. Ülkeyi baştan yapılandırma vaatlerinde kimse Aleksis Çipras kadar inandırıcı olmadı. Halk yeni bir başlangıç için istediği yetkiyi ona verdi. Bu yetkinin sonuçlarını yakında göreceğiz."

Rheinpfalz

Rheinpfalz gazetesinde, Avrupa'dan yapılan üstü kapalı ihtarlara rağmen Yunan seçmeninin Syriza'dan korkmadığını ve Çipras aleyhindeki kampanyanın geri teptiği yazıyor. Seçim beyannamesinden taviz vermediği takdirde Çipras başkanlığında kurulacak hükümetin yaz aylarına kadar Yunanistan'ı iflasa sürükleyebileceğine de yorumda yer verilmiş.

Neue Osnabrücker Zeitung

Neue Osnabrücker Zeitung Yunanların tasarruf diktasına ve reform politikasına başkaldırmakla kendilerine etmiş olabileceklerini iddia ediyor. Yunanistan'ın borç ödemelerini sürdürmeye ve AB'nin yardımlarına avuç açmaya mecbur olduğu belirtilen yorumda Aleksis Çipras'ın emekli maaşlarına zam yapıp kamu sektörünü yeniden şişirmesi durumunda yılda en az 10 milyar avroya ihtiyacı olacağı dile getiriliyor.

Tageszeitung

Berlin'in Tageszeitung gazetesi Syriza'nın seçim zaferinin fırsat ve riskleri beraberinde getirdiği görüşünde. Yorum özetle şöyle: "Muhafazakarlar Yunan solunun ülkesiyle birlikte Avro Bölgesi'ni de batıracağını, bazı solcular ise Avrupa'daki siyasi trend değişikliğinin daha fazla adalet doğurup milletin parasıyla banka kurtarmaya son vereceğini öne sürüyorlar. Seçim zaferi Syriza'ya on yıllardır süregelen yolsuzluk ve adam kayırmaya set çekme fırsatı verebilir."

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?