banner39

Terör saldırılarının 'özrünü' çocuklar diliyor |VİDEO

Hollanda'da “kolektif suçlar “ fikrine karşı çıkan düşündürücü bir video hazırlandı. El-Fassi'nin hazırladığı videoda çocuklardan “terör saldırıları” için özür dilemeleri isteniyor

Avrupa Birliği 07.02.2015, 14:19 07.02.2015, 15:35
Terör saldırılarının 'özrünü' çocuklar diliyor |VİDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda'da Abdulkerim El-Fassi tarafından "birleşelim" başlığı altında hazırlanan videoda çocuklara "terör" saldırıları için özür dilemeleri gerektiği söyleniyor. Örümcek adam kostümü giyen çocuk Fas'lıların işlemiş olduğu suçlar için 5 kez özür dilemeye zorlanırken sarışın bir çocuktan ise Norveçli seri katil Anders Breivik'in saldırıları yüzünden üzgün olduğunu söylemesi isteniyor. Video bir babanın şapka takmış olan çocuğuna Charlie Hebdo salıdırganlarının da şapka giydiğini söylemesi ve bütün şapka giyenler adına bu saldırıdan kendisinin uzak olduğunu belirterek özür dilemesini istemesi ile devam ediyor.

El-Fassi'nin çalışması kolektif suçların sonuçları ile ilgilenirken çocukların kimliklerinin ve özgüvenlerinin etkilenişini göstermeye çalışıyor. Süper kahraman olmak isteyen bir çocuğun nasıl bir yetişkin tarafından cani bir kimse olduğuna ikna edilmesi bu duruma örnek olarak gösteriliyor.

El-Fassi bu video ile 'kolektif suçlar kültürü' hakkında düşünmeye ve bunun kişiler ve gruplar üzerindeki etkilerini göstermeyi amaçladıklarını savunuyor.

Hazırlanan video çalışması;

El Fassi, "Bu videoyu hazırlarken rahat değildim. Etiğe aykırı ve pedagojik olarak sorumsuzca olduğunun farkındayım. Fakat filmde anlatılan durumu toplum olarak yıllardır deneyimliyoruz. Belli grupların toplumsal suçluluk duygusu taşımasını yıllardır konuşuyoruz. " diyerek " bu durdurulmalı, yoksa problem gelecek nesilleri de etkileyecek. Filmde de görülen yeğenim Hamza'nın alakası olmayan olaylardan sorumlu tutulmasını istemiyorum. Yeğenim üçüncü kuşak Faslı göçmenlerden ve onun beyaz yaşıtlarından farklı muamele görmesine sebep olacak hiçbir şey yok" ifadelerini kullandı.

Zouka Medya grubunun kurucusu El- Fassi toplumsal ve uluslararası konularda düşünüdürücü videolar hazırlıyor. Geçen sene de "umursuyor musunuz" başlığı ile Gazze'de ölen çocuklara dikkat çeken bir video hazırlamıştı. 

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?