banner39

Tony Blair Suudilerin petrol komisyoncusu olmuş

Sunday Times gazetesi, Suudi bir petrol şirketine Çin'den iş anlaşmaları sağlaması için Tony Blair'in aylık 41 bin sterlin aldığını yazdı

Avrupa Birliği 09.11.2014, 15:31 10.11.2014, 09:50
Tony Blair Suudilerin petrol komisyoncusu olmuş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin eski Başbakanı ve Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair'in, Suudi bir petrol şirketine Çin'de iş anlaşmaları sağlaması için yardımcı olduğu ve bunun için aylık 41 bin sterlin ücret aldığı iddia edildi.

Sunday Times gazetesinin manşetinden yer verdiği habere göre, Blair ile Suudi Arabistan kraliyet ailesinin desteklediği "PetroSaudi" şirketinin 2010 yılının Kasım ayında anlaşmaya vardıkları, Blair'in Suudi şirketin yetkililerini Çin'deki bağlantılarıyla tanıştırma vaadinde bulunduğu bildirildi. 

Gazete, Suudi iş adamı Tarık Ubeyd ile Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın oğlu Prens Turki bin Abdullah el Suud'un "PetroSaudi" şirketinin kurucuları olduğunu belirten gazete, şirketin Malezya, Tunus, Endonezya, Venezuela ve Gana gibi çok sayıda ülkede iş yaptığını kaydetti.

Sunday Times'a konuşan üst düzey bir "PetroSaudi" şirketi yetkilisinin, "Blair'in Ortadoğu ile derin bağları var. Biz de onu bu vesileyle tanıdık. Ortak tanıdığımız çok sayıda kişi vardı ve bizi bu kişiler tanıştırdı. Bu Çin'de iş yapmak için varılan gizli bir anlaşmaydı" dediği belirtildi.

Anlaşmaya birkaç ay bağlı kalındığı, Blair'in aylık 41 bin sterlinle her başarılı olan anlaşma için yüzde 2'lik komisyon alacağının anlaşma metninde yer aldığı kaydedildi. Gazetenin ulaştığı 21 sayfalık anlaşmada, "Blair'in yeni yatırım kaynakları bulmada yardımcı olacağı ve Suudi şirketini Çin'deki üst düzey yetkililerle tanıştıracağının" belirtildiği aktarıldı. 

İngiliz basını, Blair'in Suudi şirketle yaptığı anlaşmanın eski Başbakan'ın Ortadoğu dörtlüsü temsilciliğinin sorgulanmasına neden olacağı yorumlarına yer verdi. Gazete, Blair'in ofisinin ise "anlaşmanın birkaç ay sürdüğünü ve konunun Ortadoğu ile ilişkisi olmadığını bildirdiğini" yazdı.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?