Troyka-Yunanistan anlaşması olumlu karşılandı

Yunanistan hükümeti ve Troyka grubu arasında yapılan ekonomi anlaşmasının ardından ülke piyasalarında rahatlama gözlendi, anlaşmayla birlikte Yunanistan'ın bir yıllık finansal giderleri garanti altına alınmış oldu

Troyka-Yunanistan anlaşması olumlu karşılandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yunanistan hükümeti ve Troyka arasında yapılan anlaşma sonrası Atina'da olumlu bir hava oluştu. Oli Rehn dün Yunanistan'ın Troyka ile vardığı anlaşmanın büyük bir başarı olduğunu ve Yunanistan'ın finansal ihtiyaçlarının yıl sonuna kadar garanti altına alındığını söyledi. Bu da yeni bir memorandum ihtimalinin hala uzak olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Birliği'nin (AB) oluşturduğu Troyka olarak bilinen üçlü grup ekonomik krizde olan Yunanistan'a kredi veren kuruluşlar olarak biliniyor. Yunanistan kamuoyunda Troyka'ya karşı büyük bir tepki vardı. 

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY), özelleştirmeleri, kamuda çalışanların açığa alınmalarını ve memurların işten çıkarılmasını protesto etmek amacıyla ülke genelinde 48 saatlik grev ilan etmişti.

Atina'nın Klaftmonos Meydanı'nda toplanan ADEDY üyeleri, parlamento binasının da bulunduğu Sindagma Meydanı'na yürüdü. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan gösteriye binlerce kişi katıldı.

Eylemciler, Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras'ın istifasını ve işten çıkarmaların durdurulmasını talep etti. Göstericiler ayrıca Yunanistan'a borç veren kurumları kastederek, "Troyka defol git" sloganı attı. Göstericiler daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Gösterilerden sonra, Troyka ile yeni bir anlaşmaya varılmasının ardından Yunanistan ekonomisinin rahatladığı, yıl sonuna kadar finansal sorun yaşamayacaklarının garanti altına alındığı açıklandı. Anlaşmanın duyurulmasının ardından Yunanistan'daki ekonomi çevrelerinde bir rahatlamanın olduğu gözlendi. Ancak bu olumlu havanın ne kadar devam edeceği konusunda endişelerin olduğu da gelen haberler arasında.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 13:33
banner53
YORUM EKLE

banner39