banner39

Türkiye ve AP arasında önemli restleşme: Lozan

Avrupa Parlamentosu’nun kabul ettiği Türkiye kararında Lozan’a da atıf yapıldı. Lozan konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert açıklamaları vardı

Avrupa Birliği 25.11.2016, 12:22 25.11.2016, 12:44
Türkiye ve AP arasında önemli restleşme: Lozan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 3 Ekim 2005’te başlatılan üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin kararı 37 oya karşı, 479 oyla kabul etti. Kararın gerekçesinde Lozan’a yapılan atıf dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Yeni Güvenlik Konsepti konusunda yaptığı açıklamada Lozan ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"Lozan’da 3 milyon metrekarelik bir vatan toprağından 780 bin metrekarelik bir vatan toprağına razı olma mecburiyetinde bırakıldık. Milletimiz İstiklal Harbine başlarken Misak-ı Milli hedefi ile yola çıktı. Lozan’a razı oldu. Lozan kutsal bir metin değildir, elbette tartışacağız.

Bizi Lozan’a hapsetmeye çalışıyorlar. Kimse kusura bakmasın bizim milletimize sözümüz var, tüm şartları zorlayacağız. Biz Türkiye’yi adım adım ileri götürmeye çalışacağız."

MÜZAKERELERİN DONDURULMASI TALEBİNDE 'LOZAN' DA VARDI

Avrupa'nın Lozan Antlaşması’yla ilgili olarak yapılan açıklamalardan duyduğu ciddi endişe, verilen bir değişiklik önergesinin kabul edilmesiyle AP’nin karar metnine de dün girmişti.

AP’nin en büyük grubu olan Avrupa Halk Partisi (EPP) tarafından verilen değişiklik önergesinin kabulüyle metne dahil edilen paragrafta Lozan Antlaşması’nı tartışmaya açan açıklamalardan ciddi endişe duyulduğu belirtilerek, bu antlaşmanın modern Türkiye’nin sınırlarını belirleyen ve yaklaşık yüz yıldır bölgenin barış ve istikrarının korunmasına katkı yaptığı savunuldu.

 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?