banner39

Ünlü yazardan, İskoç bağımsızlığına karşı 1 milyon sterlin

İskoç asıllı roman yazarı J.K. Rowling, İskoçya'nın İngiltere'denayrılmasına karşı yürütülen kampanyaya 1 milyon sterlin bağışta bulundu

Avrupa Birliği 11.06.2014, 17:03 09.08.2014, 15:14
Ünlü yazardan, İskoç bağımsızlığına karşı 1 milyon sterlin

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünyaca ünlü roman yazarı J.K. Rowling, İskoçya'nın İngiltere'ye bağlı kalması için 1 milyon sterlin bağışta bulundu. Daha sonra sinema filmine uyarlanan ve milyonlarca kişi tarafından seyredilen Harry Potter kitap serisinin yazarı Rowling, İskoçya'da ikamet ediyor.

Serinin ilk kitabını yazdığı, İskoçya'nın başkenti Edinburgh'ta yaşayan Rowling 17 Eylül'de , yaklaşık 4 milyon İskoç vatandaşı ile birlikte, İngiltere'den bağımsızlık referandumunda oy kullanacak. Oylamadan bağımsızlık yönünde sonuç çıkarsa, İngiltere ve İskoçya'nın 307 yıllık bütünlüğü sona erecek.

Rowling'in endişelerinin ekonomik kaygılardan da kaynaklandığı belirtiliyor. Rowling, İskoçya'nın petrol rezervlerinin tükenmeye yakın olduğunu, nüfusun da giderek yaşlandığını belirterek bağımsızlığın doğru bir seçenek olmadığını savunuyor.

Kişisel sitesinden yaptığı açıklamada, "Bağımsız ve tarafsız kaynaklardan edindiğim bilgilere göre, özgürlük bize değişik imkanlar sunabilir ancak çok ciddi riskleri de içeriyor kanaatine vardım" dedi.

"Bunu okuduktan sonra birçok milliyetçi beni sınırdışı etmek isteyecektir ancak ben kalıp onlara ve İskoçya'ya katkıda bulunmak istiyorum. Sadece tüm kalbimde, geçmişe dönüp baktığımızda yanlış bir karar aldığımızı görmek istemiyorum" dedi ve İngiltere ile Birlik kampanyasına 1 milyon Sterlin bağışta bulunduğunu duyurdu.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?