banner39

Yermük Kampı için destek gösterileri

Şam'da rejim askerilerinin kuşatması altında olan ve büyük bir insanlık dramının yaşandığı Yermük Kampı için dünyanın farklı bölgelerinde gösteriler yapıldı

Avrupa Birliği 15.01.2014, 19:02 15.01.2014, 19:30
Yermük Kampı için destek gösterileri

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Almanya'nın başkenti Berlin'de, Suriye'nin başkenti Şam'da Esad rejiminin abluka altında tuttuğu Yermuk Mülteci Kampı'nda yaşanan insani drama tepkisiz kalınmaması için gösteri yapıldı.

Almanya’daki Filistin Toplumu (PGD) tarafından Dışişleri Bakanlığı önünde düzenlenen gösteride, "Yermuk mülteci kampında yaklaşık 50 kişi açlıktan öldü. Adalet nerede?", "Yermuk Kampı'nda çocuklar ölüyor. İnsanlık nerede?" ve "Yermuk Kampı'nın kuşatılmasını durdurun" yazılı pankartlar açıldı.

Açlıktan ölenlerin fotoğrafları ve Filistin bayrakları taşınan gösteride, ''Soykırım soykırımdır. Merkel neden bir şey söylemiyorsun'' şeklinde slogan atıldı.

PGD’den Muhammad Hajjaj, yaptığı açıklamada, Batı'nın Suriye’de bir şeyler yapmamasına karşı eylem düzenlediklerini belirterek, Suriye’de Şam yakınlarındaki Yermuk Mülteci Kampı'nın 8 aydır abluka altında olduğunu ifade etti.

Bu kampta on binlerce Filistinli ve Suriyelinin bulunduğuna işaret eden Hajjaj, Batı'nın suskun kalması ve hiçbir şey yapmamasının utanç verici olduğunu kaydetti.

''Biz burada Suriye ve Filistin halkı ile dayanışma içinde olduğumuzu göstermek istiyoruz'' diyen Hajjaj, ''İnsan olarak sorumluk taşıyoruz'' ifadesini kullandı.

Hajjaj, burada insan hakları, insani durum ve demokrasi için seslerini yükselttiklerini vurguladı.

GAZZE VE RAMALLAH'TA DAYANIŞMA GÖSTERİLERİ DÜZENLENDİ

Gazze ve Ramallah'ta, Suriye'de abluka altındaki kampta yaşayan Filistinlilerle dayanışma gösterileri yapıldı.

Gazze'de kampa yönelik ablukayı protesto etmek için biraraya gelen çoğunluğunu din adamlarının oluşturduğu grup, "Yermük Mülteci Kampı'ndaki çocukları kurtarın", "Ey dünyanın özgürleri! Yermük Mülteci Kampı'nı kurtarın" şeklinde slogan attı.

Gazze'deki Filistinli Alimler Birliği Başkanı Salim Selame, burada yaptığı konuşmada, İslam ümmetinin alimlerine, "Filistinliler ve onların davalarına yardım etmenin dindeki hükmünü açıklamaları" çağrısında bulundu.

Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı Vaaz ve İrşad Yönetimi Başkanı Yusuf Ferhat da İslam dünyasındaki dini ve hukuki kuruluşlardan, kamptaki Filistinliler için harekete geçmelerini istedi.

Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Hasan el-Cucu ise İslam alimlerine büyük iş düştüğünü belirterek, "Ümmetin din adamları, zayıfların ve Filistinli mültecilerin yanında durmalı, ablukayı kınamalılar" dedi.

- "21. yüzyılda açlıktan ölüyorlar"

Ramllah'ta da Filistinlilerin yurtlarına dönüş haklarını savunan Filistin Ulusal Yüksek Komitesi, uzun süredir rejim güçleri tarafından abluka altında tutulan Filistinlilere destek gösterisi yaptı.

Açlık nedeniyle hayatını kaybedenlerin resimlerini taşıyan göstericiler, Filistinli mültecilerin, "Suriye'de yaşananlar konusunda tarafsız olduğunu" belirterek, kamplara uygulanan ablukanın kaldırılmasını talep etti.

Komite Koordinatörü Muhammed İlyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Açlıktan ölen Yermuk halkına destek için gösteriyi düzenledik. Yaşadığımız 21. yüzyılda Filistinliler açlıktan ölüyor" dedi.

Yermuk halkına destek çalışmalarına devam edeceklerini ifade eden İlyan, ablukanın son bulması için uluslararası topluma acilen harekete geçme çağrısı yaptı.

Esad rejiminin, 186 gündür abluka altında tutarak gıda ve ilaç girişine izin vermediği Yermuk Mülteci Kampı'nda açlıktan ölümler yaşanmıştı.

Yetersiz beslenmeden dolayı hasta, yaşlı ve bebek ölümlerinin yaşandığı bölgelerde, Suriyeli alimler, "Zaruretler, haramları mübah kılar" kaidesince, "kedi ve köpek eti yenilebileceği" fetvası vermişlerdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?