banner39

Yunanistan NATO'dan beklediği 'desteği' göremedi

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Yunanistan'daydı. Stoltenberg, Yunanistan'ın Doğu Akdeniz meselesinde beklediği destek açıklamasını yapmadı ve kendilerini tutmalarını söyledi

Avrupa Birliği 31.10.2014, 10:57 31.10.2014, 10:57
Yunanistan NATO'dan beklediği 'desteği' göremedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'ya Ukrayna'yı istikrarsızlaştırmayı durdurması çağrısında bulundu.

Atina'yı ziyaret eden Stoltenberg, Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili bir sorusunu cevaplayan Stoltenberg, ilgili taraflara sağduyu ve kendini tutma çağrısında bulunarak şu anda herkesin Suriye ve Irak’taki istikrarsızlıkların ve "Rusya'nın saldırgan politikasının" neden olduğu önemli tahriklere odaklanmasını istedi.

Ukrayna'da, Rusya yanlılarının bulunduğu bölgelerde seçim yapılmasının Minsk anlaşmasının ihlali olduğunu ifade eden Stoltenberg, "Rusya'ya, bölgeden askerlerini çekmesi ve Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmayı durdurması çağrısında bulunuyorum" dedi. Stoltenberg, yeni bir "Soğuk Savaş" döneminde bulunulmadığını ancak Rusya'nın güveni sabote ettiğini ifade ederek NATO'nun yüksek düzeyde hazırlık içerisinde bulunmasının önemine işaret etti.

Venizelos ise Yunanistan’ın NATO’nun eski bir müttefiki olduğunu hatırlatarak bu konuda yüksek harcamalar yaptığını, bu nedenle ittifakın dayanışmasını beklediğini söyledi. Venizelos ayrıca Stoltenberg ile olan görüşmede, NATO Genel Sekreteri’ne Kıbrıs'taki gerginliğin Türkiye'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin iddia ettiği "Kıbrıs Cumhuriyeti"ni tanımamasından kaynaklandığını ve çözümün uluslararası deniz hukukuna saygı göstermek olduğunu anlattığını ileri sürdü. Ancak Stoltenberg'den bu çağrıya destek gelmedi.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?