banner39

Yunanistan resmen AB dönem başkanı

Yunanistan, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve üst düzey AB yöneticilerinin katılımıyla yapılan törende AB dönem başkanlığını resmen devraldı

Avrupa Birliği 08.01.2014, 21:42 09.01.2014, 07:19
Yunanistan resmen AB dönem başkanı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Zapyon Sarayı'nda aile fotoğrafının çekilmesinin ardından toplantıya geçen yetkililer, çıkışta basın mensuplarına açıklama yaptı.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Yunanistan ve Avrupa'nın krizi geride bıraktığı kanısında olduğunu ifade ederek, "Yunanistan şimdi ayakları üzerinde durabiliyor. Bu dönem Avrupa vatandaşlarını AB'ye daha da yakınlaştıracak" dedi.

Yunan halkının son yıllarda inanılmaz zorluklar yaşadığını ve  2. Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşam standartlarının en çok etkilendiği ülke olduğunu belirten Samaras, Yunanistan'ın yaptığı büyük fedakarlıklar sonucunda Avrupa ile uyum içinde krizi geride bıraktığını kaydetti.

Samaras, ayrıca Yunanistan'ın AB dönem başkanlığı önceliklerinin işsizlikle mücadele, ekonomi, kalkınma, Avrupa'nın iç ve dış güvenliğini garanti altına almak, sosyal hakları korumak, avronun güvence altına alınması için mali ve ekonomik birliğin geliştirilmesi olduğunu ifade etti.

Hedeflerinin arasında kaçak göçle mücadele ve deniz politikasının geliştirilmesi olduğunu da belirten Samaras, Avrupa'nın birlik içinde hareket etmesi durumunda bütün sorunlara çözüm bulabildiğini söyledi.

"YUNANİSTAN DENEYİMLİ BİİR PİLOT GİBİ"

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da Yunanistan'ın geçmiş dönemlerdeki AB başkanlıklarına atıfta bulunarak, "Yunanistan deneyimli bir pilot gibi ve başarılı olmakta kararlı" dedi.

Barroso, Yunanistan'ın 2014 yılında ekonomik küçülmeyi geride bırakacağına inandığını ve Yunan halkının yaptığı fedakarlıkların daha iyi bir gelecek sağlayacağını belirterek, şu an için dikkatin yatırımlara çevrilmesi gerektiğini söyledi.

Yunanistan'ın dönem başkanlığına çok iyi hazırlanmış durumda ve hedeflerini gerçekleştirmek için kararlı olduğunu ifade eden Barroso, Avrupa Komisyonu'nun Yunanistan'a tam destek verdiğini, temel önceliklerden birinin mali ve ekonomik birliğin başarılması ile toplumsal uyumun güçlendirilmesi olduğunu kaydetti.

"Birçok kişi Yunanistan'ın avro bölgesinden çıkacağına inanıyordu ancak burada dönem başkanlığının devri için bulunmam bu tahminlerin yanlış olduğunun göstergesidir " şeklinde konuşan Barroso, bunun Yunan halkının fedakarlıkları sayesinde başarıldığını sözlerine ekledi.

 

 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?