Yunanistan yeni reform programını sundu

Yunanistan Avro Grubu'na yeni ekonomik reform programını sundu.

Yunanistan yeni reform programını sundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem'un sözcüsü Michel Reijns, Twitter hesabından Avro Grubu'nun Yunanistan'ın yeni reform programı teklifini aldığını duyurdu.

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin liderleri 12 Temmuz Pazar günü Yunanistan'ın durumunu değerlendirmek üzere biraraya gelecek.

ÜLKE MECLİSİNDE BUGÜN OYLANACAK

Yunan hükümetinin dün akşam Avro Grubu'na sunduğu ekonomik reform programı Yunanistan Meclisinde bugün oylanacak.

Söz konusu reform programı sabah saatlerinde Başbakan Aleksis Çipras, Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis, Maliye Bakanı Efklidis Çakalotos ve Ekonomi Bakanı Yorgos Stathakis'in hazır bulunduğu toplantıda son şekli verilerek dün gece geç saatlerde Avro Grubu'na sunuldu.

Avro Grubu'na sunulmadan önce paket kabineye getirilerek bakanların görüşü alındı. Alınan bilgiye göre, kabine toplantısında Başbakan Çipras'ın bakanlara, kreditörlerle bir anlaşmaya varmak istediğini belirtti. Fakat kabine toplantısında Enerji Bakanı Panayotis Lafazanis reform paketine karşı çıkarak, bu paketin Yunanistan'ın var olan sorunlarını çözmeyeceğini dile getirdi.

Hükümetin yeni reform paketi 12 milyar avroluk tasarruf tedbirlerini içeriyor. Bu teklifte pazar günü yapılan referandumda Yunanlıların reddettiği teklife göre, 4 milyar avro daha fazla bir teklif sunulmuş oluyor. Paketin cumartesi günkü Avro Bölgesi maliye bakanlarının toplanmasından önce bu akşam Yunan Meclisinde oylanması bekleniyor.

Sunulan teklif Avro Grubunun cumartesi yapılacak toplantısında incelenecek. Avro Bölgesi'ne üye ülkelerden bazıları Yunanistan'ın "verilen ödevlerini" tam olarak yapmadığına inanıyor. Yunanistan'ın yeni paketi Avro Grubu tarafından ikna edici bulunmazsa derhal geri çevrilme ihtimali de var. Avro Grubu'nun kabul etmesi durumunda teklif, pazar günü Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde karara bağlanacak. Aynı zirvede, Yunanistan için yeni bir programa başlanıp başlanmayacağına veya Gretix kararı (Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkması) alınması halinde Avrupa'nın geri kalan ülkelerinde bu kararın etkisinin nasıl azaltılabileceğine karar verilecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 07:56
banner53
YORUM EKLE

banner39