Yunanistan'a Euro'dan çıkış önerisi

Alman Hıristiyan Sosyal Birlik Parti'li bir yetkili Yunanistan'ın drahmiyi yeniden tedavule sokması önerisinde bulundu

Yunanistan'a Euro'dan çıkış önerisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) üyelerinden Yunanistan ekonomik krizle boğuşurken, Alman Hıristiyan Sosyal Birlik Parti'nin (CSU) genel sekreteri Alexander Dobrindt, Yunanistan'a Euro'dan çıkması için yol tarifi yaptı.

Yunanistan'ın milli para birimi Drahmi'yi tekrar tedavüle koymasını isteyen Dobrindt, ''Yunan hükümeti, şimdiden memurlarının, emeklilerin ve diğer harcamalarının yarısını Drahmi ile ödemeye başlasın.'' dedi. Bunun Yunanistan için en iyi yol olduğunu savunan Alman siyasi, bu şekilde ekonomik büyüme şansının artacağını savundu. Yunanistan'a daha fazla mali yardım yapılamayacağını ifade eden muhafazakar politikacı, şartları ve beklentileri yerine getiremeyenlerin Euro dışındaki alternatifleri kullanması gerektiğini söyledi.

Yunanistan için başka bir seçenek olmadığının altını çizen Dobrindt, Yunanistan için acil bir yol haritası çizilerek Euro'dan çıkışın düzenlenmesi gerektiğini ve Yunan ekonomisinin düzeldiğinde tekrar Euro para birimine geçmesine olanak sağlanmasını talep etti. AB komisyonuna Euro bölgesini küçültmesi çağrısı yapan siyasi, bunun devletlerin bağımsızlık haklarının AB'ye devredilmesi planlarından daha iyi olduğunu iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2012, 15:19
banner53
YORUM EKLE

banner39