banner15

Yunanistan'da halk bankalardan paralarını çekiyor

Erken seçime giden Yunanistan'da halk siyasi ve ekonomik belirsizlik yüzünden vergi ödemelerini durdurdu ve bankalardaki paralarını çekmeye başladı,

Yunanistan'da halk bankalardan paralarını çekiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'da erken seçim yaklaşırken halk siyasi ve ekonomik belirsizlikler yüzünden kendini garantiye almaya çalışıyor. Ekonomik krizi atlatamayan Yunanistan'da insanlar, belirsizlik ortamından dolayı bankalarda bulunan paralarını çekmeye başladı. Diğer taraftan Yunanistan vatandaşları vergi borçlarını da ödemiyor. 

Yunanistan medyası, seçime iki hafta kala ülkedeki bankalarda bulunan mevduatların önemli bir bölümünün çekildiğini belirtiyor. 

MALİ KRİZLE MÜCADELEDE SON AŞAMAYA GELİNDİ

Yunanistan Başbakanı ve Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Antonis Samaras, ülkesinin mali krizle mücadelede son aşamaya geldiğini belirterek, bugüne kadar kazanılanların erken seçimler nedeniyle heba olmasına izin vermeyeceğini belirtti.

Samaras, seçim çalışmaları kapsamında gittiği Yanya bölgesindeki konuşmasında, 25 Ocak seçimlerinde vatandaşların iki farklı dünya anlayışı arasında tercih yapacaklarını söyledi.

Bunlardan birinin kendilerinin temsil ettiği, ülkeye istikrar getirecek ciddiyet ve kalkınma anlayışı olduğunu ifade eden Samaras, "Diğeri ise Yunanlılara yakışmayan politika ve fikirlere inanmamızı isteyen, yoksulluktan başka hiçbir yere varmayan bir dünya anlayışı" dedi.

Yunanistan'ın mali krizle mücadelede önemli başarılar kaydettiğini ve yolun sonuna geldiğini bildiren Samaras, "Yunan halkının tüm özverileri bugün 'stop' edelim diye yapılmadı. Yolun sonuna geldik. Bu aşamayı geçip Avrupa'nın bizlere açtığı kalkınma yoluna gireceğiz. Biz boyun eğmeyeceğiz" diye konuştu.

SİYASİ BELİRSİZLİK VURGUSU

Yunanistan Dışişleri Bakanı ve Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) lideri Evangelos Venizelos de ülkenin en büyük sorunun siyasi belirsizlik olduğunu belirterek, PASOK'un seçimlerde güçlü şekilde çıkmaması durumunda bu belirsizliğin süreceğini iddia etti. Venizelos, başkent Atina'da bir otelde yaptığı konuşmada, seçim sonrasında acilen ülkenin AB perspektifine inanan siyasi güçler tarafından geniş katılımlı bir işbirliği hükümeti oluşturulması gerektiğini söyledi.

25 Ocak seçimlerinin ülkenin bir adım ileriye gitmesi için yeni ufuklar açacağını ancak aynı zamanda, geri adım atma olasılıklarını da beraberinde getireceğini ifade eden Venizelos, PASOK'un bu aşamada önemli rol oynayabilecek sadece siyasi değil, milli hareket olduğunu savundu.

ÇİPRAS STK'LARLA BİR ARAYA GELDİ

Seçim çalışmaları kapsamında çeşitli kurum ve kuruluşlara ziyaretlerini sürdüren anamuhalefet partisi SYRIZA'nın lideri Aleksis Çipras da Atina'da Pontuslu Rum göçmen derneklerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Pontuslu göçmenlere yardımcı olmayı milli bir borç olarak gördüğünü belirterek, destekleme sözü veren Çipras, Pontuslu göçmenler konusunun parti programının başlıca maddeleri arasında yer aldığını kaydetti.

Eski Sovyetler Birliği'nden gelen Pontusluların Yunan toplumunun en ilerici ve üretici bölümünü oluşturduğunu söyleyen Çipras, Samaras hükümeti tarafından mali krizle mücadelede tasarruf amacıyla kısıtlanan Pontuslulara verilen para yardımlarını yeniden hayata geçirmek için tüm gücüyle çalışacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2015, 11:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35