banner15

Yunanistan'da hayat durdu

Yunanistan'da farklı sektörlerde çalışan birçok kişinin yaptığı 24 saatlik genel grev ülkede hayatı durma noktasına getirdi

Yunanistan'da hayat durdu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yunanistan'da, kamu ve özel sektör çalışanlarının, hükümetin izlediği ekonomi politikasını, çalışma koşulları ve işsizliği protesto etmek amacıyla yaptıkları 24 saatlik grev ülkede hayatı felç etti.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu ve İşçi Sendikaları Federasyonunun çağrısıyla yapılan greve devlet daireleri, kamu kurumları ve belediye çalışanlarının yanı sıra eczacılar, liman çalışanları, avukatlar ve demiryolu çalışanları katıldı.

Tüm ülkedeki devlet daireleri ve kamu kurumlarındaki hizmetlerde aksamalar meydana gelirken, Atina ve Pire kentlerinin de içerisinde yer aldığı Attiki bölgesindeki devlet hastanelerinde görevli doktorların işbaşı yapmaması nedeniyle hastanelerde yalnızca acil ve güvenlik ekipleri hazır bulundu.

KENT MERKEZİ TRAFİĞE KAPATILDI

Başkent Atina’da tüm toplu taşıma sektörü çalışanlarının iş durdurma eylemleri aracılığıyla greve destek vermeleriyle trafik olumsuz etkilendi.

Başta Atina olmak üzere, Patra, Yanya ve Selanik gibi büyük kentlerde gösteriler düzenlendi. Atina’da, kent merkezindeki yoğun katılımlı iki gösteri nedeniyle kent merkezi trafiğe kapatıldı. Gösteriler sırasında polisin, Sintagma meydanındaki Parlamento çevresinde setler oluşturarak, yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Yunan basın-yayın çalışanları da dün maaş kesintilerini, toplu iş sözleşmelerinin imzalanmamasını ve işten çıkarmaları protesto ederek 24 saatlik greve gitmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2014, 16:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35