banner39

Yunanistan'dan AB'ye ilk rest; Rusya bildirisinde...

Yunanistan, AB'nin Rusya'ya yaptırımları arttırma çağrısı yapan bildirisinden imzasını çekti

Avrupa Birliği 29.01.2015, 11:15 29.01.2015, 11:44
Yunanistan'dan AB'ye ilk rest; Rusya bildirisinde...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan’da haftasonu yapılan seçimlerle iktidara gelen radikal sol iktidar SYRIZA, Avrupa Birliği’nin Rusya ile ortak bildirisinden imzasını çekti. AB bildirisi, üye ülkelere Rusya'ya yönelik yaptırımları arttırma çağrısı yapıyordu.

AB Dışişleri bakanları salı günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Mariupol şehrinde 30 kişinin ölümü ile neticelenen saldırıdan Rusya'yı sorumlu tutmuş ve bu konuda bir bildiri hazırlamıştı. Yunanistan bildiriden imzasını çekti. AB tarihinde daha önce hiçbir ülkenin imzasını çekmediği bildiriliyor.

Yunanistan'dan gelen açıklamalarda, AB tepkisinin, kendi rızaları alınmadan yapıldığı ve Atina'nın açıklamayı kabul etmediği belirtiliyor. Yine yeni başbakan Aleksis Çipras'ın telefonla AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'yi arayarak rahatsızlığını ifade ettiği de belirtiliyor

AB ise bildiriden önce tüm ülkelerle görüşüldüğünü ve Yunanistan’ın itiraz etmediğini öne sürüyor. AB’den bazı kaynaklar ise Yunanistan’ın Rusya karşıtı ifadeleri bildiriden çıkarmak istediğini ancak başarılı olamadığını kaydetti. Yunanistan'ın itirazı ile açıklama AB tepkisi olmaktan çıkarak, 27 ülkenin ortak açıklaması haline geldi.

Çipras iktidara gelmeden önce Rusya’yı ziyaret etmiş ve Kırım’ı Rusya’ya bağlayan referandumu desteklemişti.

Rusya ise Yunanistan'ın tutumunu takdir ettiğini belirten bir açıklama yaptı ve Çipras'ın AB'ye demokrasi dersi verdiğini savundu.

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?