banner39

116 Boşnak'ın katili Hırvat kasap Kordiç, serbest bırakıldı

Bosna savaşı sırasında, Ahmiçi Köyü'ndeki 116 Boşnak'ı katletmekten dolayı 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Hırvat kasap Dario Kordiç, Zagreb'e döndü.

Avrupa 06.06.2014, 18:40 07.06.2014, 01:08
116 Boşnak'ın katili Hırvat kasap Kordiç, serbest bırakıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lahey'de eski Yugoslavya'da işlenen suçlar için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, Bosna Hersek'teki savaş sırasında, Ahmiçi kasabasında işlenen katliam için 25 yıllık hapis cezasına çarptırdığı Hırvat Savunma Konseyi'nin komutanlarından Dario Kordiç, serbest bırakıldı.

Mahkemenin Ahmiç'te işlenen katliama ilişkin ''insanlığa karşı işlenmiş suç'' hükmünü vermesinin ardından 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Kordiç, Avusturya'nın Graz kentinde cezasının 3'te 2'si olan 16 yılı hapiste geçirmesinin ardından, serbest bırakıldı. 

Öğle saatlerinde Uluslararası Zagreb Havalimanı'na gelen Kordiç'i, yüzlerce destekçi ve ailesi karşıladı. Kendisini bekleyen gazetecilere herhangi bir açıklamada bulunmayan Kordiç, destekçilerine teşekkür ederek havalimanından ayrıldı. 

Havalimanında bulunanlar arasında bir kişinin Kordiç'e "şeytan, katil!" diye bağırması üzerine yaşanan arbede, polis müdahalesi ile sona erdi.

DARİO KORDİÇ KİMDİR?

Bosna-Hersek'in Vitez şehri yakınlarında bulunan Ahmiçi Köyü'nde, Hırvat Savunma Konseyi (HVO) bünyesindeki birlikler tarafından 16 Nisan 1993'te 116 Boşnak katledilmişti. Eski Yugoslavya'da işlenen suçlar için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin 17 Aralık 2004 yılında yayınladığı karar, Bosnalı Hırvat siyasetçi ve Hırvat Savunma Konseyi'nin komutanlarından Dario Kordiç'in, Bosna Hersek'in merkezi kısımlarında bulunan Ahmiçi köyüne yapılan askeri saldırıyı planladığını teyit etti. 

Ahmiçi'de yaşayan Boşnakları katletmenin yanı sıra Kordiç aynı zamanda, Bosna Hersek'in Busovaça ve Kiselyak gibi kentlerinde Müslüman halkı sistematik bir şekilde öldürmek ve yasadışı esir alma suçlarından da yargılandı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılık Konseyi'nin 2004 yılından yayımladığı kararda, "Bulunan direkt ve dolaylı kanıtlara dayanarak, Dario Kordiç'in, Ahmiçi ve Bosna Hersek'in merkezi kısımlarındaki diğer köylerde, stratejik sebeplerden dolayı etnik temizleme gerçekleştirdiği kanaatine varılmıştır. Kordiç'in güçlü milliyetçi düşünceleri ve Bosna Hersek sınırları içinde özerk Hırvat Devleti kurma isteği ise kendisinin belirtilen suçları işlediği kanaatini desteklemiştir" ifadelerine yer verildi.

Mahkemenin son kararını getirmesinden önce Kordiç 7 yıl ve 3 ay boyunca hapiste kalmış, bu zaman da, öngörülen 25 yıllık hapis cezasına dahil olmuştur.

Kordiç, 14 Mayıs 2010 tarihinde, hapis cezasının yarısının geçmesinin ardından serbest bırakılma talebinde bulunmuş, fakat Uluslararası Ceza Mahkemesi Kordiç'in talebini reddetmişti.

AHMİÇİ'DE NE OLDU

Hırvat Savunma Konseyi özel birlikleri, 16 Nisan 1993'te Vitez yakınlarındaki Ahmiçi Köyü'nü basıp, 32'si kadın ve 11'i çocuk olmak üzere toplam 116 sivili katletmişti. Kurbanların en genci üç aylık bir bebek, en yaşlısı ise 81 yaşında bir kadındı. 30 kişinin henüz naaşları bile bulunamadı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?