banner15

150 bin Ukraynalı evlerini terketti

BM raporlarına göre Ukrayna'da krizin başlamasından bu yana 150 binden fazla kişi yaşadığı yeri terketmek zorunda kaldı.

150 bin Ukraynalı evlerini terketti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM tarafından yapılan bir araştırmaya göre Ukrayna'da iç savaşın başlamasından sonra yaklaşık 110 bin kişi Rusya'ya kaçtı. 54 bin kişi de Ukrayna birlikleriyle Rus yanlısı ayrılıkçılar arasındaki çatışmalardan dolayı evlerini terkederek, ülke içinde başka bir bölgeye gitti.

BM Mülteciler Teşkilatı UNHCR tarafından yapılan açıklamada, Rusya'ya kaçanlardan yalnızca 9 bin 500'ünün iltica dilekçesi verdikleri, diğerlerinin ise Ukrayna'ya dönmeleri halinde kendilerinden intikam alınacağından korktukları için başvuru yapmadıkları bildirildi.

Yaklaşık 750 kadar Ukraynalı ise Polonya, Beyaz Rusya, Çek Cumhuriyeti ve Romanya'da iltica talebinde bulundular. Geçen hafta ülke içinde yurtlarını terkedenlerin sayısının büyük oranda arttığı belirtildi. Bunlardan büyük bir kısmı Kırım ve Doğu Ukrayna'dan kaçtı. Kırım, Mart ayında Ruslar tarafından işgal edilmişti.

Ukrayna içinde özellikle Donezk bölgesinden daha çok insanlar yurtlarını terketmek zorunda kalıyorlar. Mayıs ayı sonunda UNHCR tarafından buradan kaçan insanların sayısı yaklaşık 10 bin olarak bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2014, 14:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48