banner39

17 bin Kırım Tatarı, yarımadayı terk etmiş

AGİT toplantısında konuşan Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 17 binden fazla Kırım Tatarının, Rus işgalden sonra bölgeyi terk ettiğini söyledi.

Avrupa 29.04.2016, 12:01 29.04.2016, 12:05
17 bin Kırım Tatarı, yarımadayı terk etmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi ve Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Minsk anlaşmaları kapsamında Kırım’ın akıbeti hakkında endişelerini anlattı. Kırımoğlu, Rusya'nıın ilhakından sonra 17 bin Kırım Tatarı'nın bölgeyi terk ettiğini söyledi.

"Almanya başkanlığında AGİT – Donbas ve Kırım’da insan haklarının korunması için en iyi zamanlar" adlı basın toplantısında konuşan Kırımoğlu, ''Minsk anlaşmaların en büyük eksiği, sadece Ukrayna’nın Doğu bölgelerine değinip, Kırım’ı kenarda bırakmasıdır. Donbas’ı geri aldıktan sonra yaptırımları kaldırırsanız, Kırım’daki çatışma dondurulmuş olur ve yerli halkı olan Kırım Tatarları yok olma tehdidi altında kalacak'' diye kaydetti.

Kırımoğlu aynı zamanda yaptırımların Kırım’ı işgalden kurtarmak için iyi bir araç olduğunu vurguladı.

''Bugüne kadar Kırım’ı yaklaşık 35 bin kişi terk etti, bunlardan 17 bin Kırım Tatarı. Biz onlara vatanlarını bırakmama çağrısını yapıyoruz, ancak tutuklamaların, cinayetlerin, aramaların gerçekleştiği ortamda bu durdurulamaz bir durum haline geldi. 2015 yılının sonunda 200’ü aşkın arama yapıldığı kaydedildi. Aramaların yüzde 95’i Kırım Tatarların evlerinde ve camilerinde yapıldı. Orda ( Kırım’da) hiçbir yasa, kanun yok, orda sadece Kırım’ı alıp sıradan bir Rus bölgesi yapma isteği var. Bunun tek bir çıkış yolu, saldırganın topraklarımızı terk etmeye zorlayacak etkili yaptırımlar'', diyen Kırımoğlu, Kırım Tatar halkının tek ümidinin, uluslararası toplumların olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?