banner15

22 yıl sonra bir ilk: Hollande bugün Türkiye'de

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande iki günlük ziyaret için Türkiye'ye geliyor. Yarın yapılacak görüşmelerin ana gündemi Türkiye'nin Avrupa Birliği ile müzakereleri olacak.

22 yıl sonra bir ilk: Hollande bugün Türkiye'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

22 yılın ardından Fransa'dan Türkiye'ye cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmi ziyaret yapılıyor. En son 2011 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Ankara'ya geldi ama, resmi  bir ziyaret değildi. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, 1992'de Francois Mitterrand’ın ziyaretinden sonra, Çankaya Köşkü'nde ağırlanacak.

Eşli ziyaret için hazırlık yapılmıştı ancak Hollande’ın, kısa süre önce ayrıldığını açıkladığı First Lady Valerie Trierweiler, Ankara’ya gelmeyecek. Görüşmelerin ana gündem maddesi Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakereleri olacak.

Sarkozy döneminde Fransa 5 başlığı bloke etmişti. Hollande, geçen yıl o başlıklardan biri üzerindeki engeli kaldırdı, böylece Türkiye 3 buçuk yılın ardından müzakerelerde 22. başlık olan "bölgesel politikalar" faslını açabildi.

Ankara, Fransa'dan diğer başlıklardaki engellemeleri de kaldırmasını isteyecek. Fransa Cumhurbaşkanı CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve  gazeteci Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ile görüşecek. Sanatçı Candan Erçetin'e de iki ülkenin kültürüne katkısından dolayı devlet nişanı verilecek.

Ziyarette Suriye gibi bölgesel konuların yanısıra,  iki ülke arasındaki  ekonomik ilişkiler, enerji ve askeri işbirliği  de masada olacak.

Hollande,  beraberinde bir işadamı grubuyla gelecek. İstanbul'da,  Türk ve Fransız işadamları, ekonomik forumda işbirliği imkanlarını konuşacak.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 07:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48